Płytki rektyfikowane- jakie wybrać

Płytki rektyfikowane- jakie wybrać

Na czym polega rektyfikacja płytek? Po wypaleniu ich w bardzo wysokiej temperaturze są one kalibrowane. To znaczy sortowane. Natomiast ich część jest również rektyfikowana. Płytki rektyfikowane posiadają takie same rozmiary oraz regularne brzegi. Jaka jest różnica pomiędzy nimi a płytkami kalibrowanymi? Czy są odpowiednie do układania bez spoiny? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.  

Co warto wiedzieć o płytkach kalibrowanych?

Płytki ceramiczne, które są wyjmowane z pieca, mogą różnić się pomiędzy sobą rozmiarem. Bierze się to ze specyfiki produkcji oraz jest dopuszczalne przez obowiązujące przepisy prawne. Po wypaleniu płytki są zazwyczaj kalibrowane. To znaczy, że rozdziela się je na partie o zbliżonych wymiarach. Dobrze jest zwrócić na to uwagę oraz wybierać płytki, które mają ten sam kaliber. Jednak nawet wtedy może dojść do sytuacji, gdy elementy z jednego kartonu nie będą miały identycznych wymiarów. Różnice są tym większe, im większy jest format. 

Dla płyt o rozmiarze 60 x 60 cm norma dopuszcza 3-milimetrową różnicę między elementami, które pochodzą z jednego kartonu. W dodatku cechą charakterystyczną płytek kalibrowanych jest ich niejednolita grubość. Z uwagi na sposób formatowania przy krawędziach są one cieńsze oraz mają lekko zaokrąglone brzegi. Powoduje to, że w przekroju są podobne do poduszeczek. 

Czym wobec tego są płytki rektyfikowane?

Żeby płytki ceramiczne posiadały regularne brzegi i takie same rozmiary, to poddaje się je procesowi rektyfikacji. Polega on na mechanicznym obcięciu albo zeszlifowaniu brzegów. Płytki rektyfikowane zachowują ustalony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm. Natomiast kąty pomiędzy kolejnymi bokami to idealne 90 stopni. Krawędzie płytek kalibrowanych są zaokrąglone, a ratyfikowanych są ostre. Dzięki temu okładzina zyskuje bardziej nowoczesny charakter. Płaszczyzny ułożone z tego rodzaju płytek są bardziej jednolite. Natomiast krawędzie elementów są mniej widoczne. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że płytki rektyfikowane są poddawane dodatkowej obróbce, więc automatycznie ich cena jest wyższa. W porównaniu do płytek kalibrowanych mogą być droższe od 10 do 30 zł za 1 m2. Płytki rektyfikowane są odpowiednie zarówno do kuchni, jak i do łazienki. Można je układać na ścianach i na podłogach.  Dobrze jest zastosować w nich spoinę. Producenci zalecają zastosowanie co najmniej 1,5-milimetrowej spoiny. Dzięki temu płytki nie będą pękały pod wpływem sił działających w głębszych warstwach ściany lub podłogi.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *