Blat z konglomeratu – natura i nowoczesna technologia na usługach człowieka

Blat z konglomeratu – natura i nowoczesna technologia na usługach człowieka

W 95% procentach jest materiałem naturalnym. Powstaje z połączenia zmielonego kamienia z żywicą poliestrową. Jest jednako piękny i trwały jak kamień, ale znacznie tańszy od niego. Czy warto wykorzystać konglomerat jako materiał na blaty kuchenne?

Zalety blatów z konglomeratów

Konglomerat najczęściej robi się z granitu, kwarcu, marmuru. Żywicę można dowolnie barwić, stąd szeroka gama kolorów, którą konglomeraty znacznie przewyższają surowce pochodzące z kamieniołomów.

Szeroka gama kolorystyczna to podstawowa zaleta, za którą konglomerat cenią głównie projektanci wnętrz. Blaty z kolorowych, imitujących kamień konglomeratów doskonale komponują się zarówno z wnętrzami w stylu minimalistycznym, nowoczesnym jak z również z wystrojem skandynawskim czy klasycznym. Dodatek brokatu lub szkła sprawia, że przy odpowiednim oświetleniu można uzyskać spektakularne efekty optyczne.

Blat wykonany z konglomeratu montuje się bezspoinowo, co znacznie podnosi jego estetykę i sprzyja utrzymaniu higieny – spoiny i fugi to ulubione miejsca dla rozwoju kultur drobnoustrojów, pleśni, grzybów.

Choć blaty tego typu są odporne na uszkodzenia mechaniczne, to w przypadku pojawienia się ubytku czy zarysowania łatwo usuwa się wadę pokrywając ubytek żywicą.

Niewątpliwie ważną cechą konglomeratów jest ich mniejszy ciężar – można blat z konglomeratu montować na szafkach bez wsporników, co jest koniecznością w przypadku naturalnego kamienia. Jeśli do tego dodamy fakt, że konglomerat jest tańszy (ok 20%) od kamienia, to decyzja o wyborze coraz bardziej skłania nas do konglomeratu.

Blaty z konglomeratu mogą być błyszczące, matowe, gładkie albo z fakturą. Można je frezować i dowolnie formować. 

 

Wady konglomeratu

Nie ma materiału idealnego – konglomerat też takim nie jest. Blaty z konglomeratów nie są odporne na działania wysokich temperatur – naczynie zdjęte z płyty grzewczej postawione bezpośrednio na blacie może spowodować jego przebarwienie.

Mimo znacznej odporności na działanie środków chemicznych konglomerat nie powinien mieć kontaktu z chlorem, wybielaczami, acetonem. Montowanie blatów w miejscach narażonych na bezpośrednią ekspozycję promieni UV jest również niewskazane.

Niektórzy uważają, że jednolity kolor konglomeratów jest również ich wadą – kamień naturalny ma liczne przejścia między odcieniami, czego nie ma w sztucznym materiale.

Pomysły na konglomerat

Ze względu na liczne zalety ograniczanie zastosowania blatów do pomieszczeń kuchennych jest błędem. Konglomerat sprawdzi się doskonale jako blat na szafce łazienkowej z umywalką i w roli parapetów wewnętrznych w całym domu. 

Warto wykorzystać konglomerat poza domem – można tworzyć z niego eleganckie lady sklepowe, recepcyjne, barowe.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *