Czyszczenie parowe piekarnika – prosto i skutecznie!

Czyszczenie parowe piekarnika – prosto i skutecznie!

Czyszczenie piekarnika nie należy do najłatwiejszych czynności i z reguły zabieramy się za nie z wielką niechęcią. Zwłaszcza że często używany piekarnik bardzo mocno się brudzi, a tłuszcz jest jedną z najcięższych substancji do usunięcia, szczególnie kiedy zaschnie. Czy metoda parowego czyszczenia ułatwia utrzymanie piekarnika w nienagannej czystości? 

Czyszczenie parowe piekarnika na czym polega? 

Czyszczenie parowe umożliwia wbudowany zbiornik na wodę umieszczony w kuchence. Po uruchomieniu specjalnego programu woda zamienia się w parę wodną pod wpływem temperatury i rozmiękcza zabrudzenia powstałe podczas użytkowania piekarnika. Następnie należy poczekać, aż wnętrze ostygnie i umyć piekarnik tak, jak zwykle z użyciem środka czyszczącego i gąbki. Dzięki działaniu pary wodnej będzie to jednak znacznie łatwiejsze. Czyszczenie parowe opiera się na działaniu wody, ogranicza więc zużycie chemicznych środków czyszczących do minimum. Takie rozwiązanie jest korzystne dla naszego zdrowia. Program czyszczenia parowego można uruchamiać po każdym korzystaniu z kuchenki. 

Alternatywa dla czyszczenia parowego domowe sposoby

Czyszczenie parowe piekarnika możemy również przeprowadzić na zwykłej kuchence. Wystarczy naczynie żaroodporne! Wysoka temperatura również wytworzy parę wodną, która rozmiękczy zabrudzenia i ułatwi ich usuwanie. Piekarnik należy rozgrzać do około 100 stopni i poczekać 30 minut lub trochę dłużej, w zależności od stopnia zabrudzenia kuchenki. Następnie należy ostrożnie wyjąć naczynie żaroodporne, poczekać aż piekarnik przestygnie i przystąpić do czyszczenia powierzchni delikatną gąbką. 

Kuchenki z funkcją czyszczenia parowego

Kuchenkę ze specjalnym zbiornikiem i programem do czyszczenia wnętrza piekarnika dostaniemy już za nieco ponad 1000 zł. Nie jest to większy wydatek niż kuchenka bez tych właściwości. Czyszczenie parowe może jednak nie być wystarczające dla trudnych zabrudzeń, które powstają w wyniku częstego użytkowania. Wtedy lepiej jest sięgnąć po wkłady katalityczne lub kuchenkę z możliwością pirolizy. To rozwiązania, które pomagają pozbyć się zabrudzeń poprzez spopielanie ich w wysokich temperaturach. 

Mimo że na rynku dostępne są coraz to nowsze i lepsze rozwiązania pomagające utrzymać sprzęty domowe w czystości, to nic nie zadziała tak dobrze, jak regularne mycie piekarnika po każdym użyciu. To pozwoli uniknąć trwałych, zaschniętych i trudnych do usunięcia zabrudzeń! 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *