Kominki z płaszczem wodnym – praktyczny element wyposażenia domu!

Kominki z płaszczem wodnym – praktyczny element wyposażenia domu!

Nie ma chyba osoby, która na wyobrażenie eleganckiego kominka we własnym domu nie pogrążyła się w marzeniach. Kominek dodaje ciepła i szyku, a także sprzyja atmosferze odprężenia i relaksu, co kocha każdy. Kominek bywa wykorzystywany nie tylko jako narzędzie ogrzewające mieszkanie. Dowiedz się więcej!

Kominek z płaszczem wodnym – tańsze ogrzewanie wody

Drewno szybko się pali i dostarcza dużych ilości energii, będąc równocześnie tańszym materiałem niż paliwo do pieca. Z tego względu posiadacze domów często decydują się na to rozwiązanie, mając możliwość, obok korzystania z tradycyjnego kotła, ogrzewania domu i wody znacznie tańszym sposobem, za pomocą kominka. 

 

Kominek z płaszczem wodnym – jak współpracuje z kotłem?

Ogrzewanie domu samym kominkiem jest niemożliwe, dlatego sposób ten jest łączony z systemem tradycyjnego ogrzewania. Sprawne działanie obu systemów zapewnia łącznik trójdrogowy, który automatyzuje pracę zasilania. Dzięki temu, kiedy w kominku nie jest rozpalone, funkcję ogrzewania wody posiada kocioł, co zmienia się bez ludzkiej ingerencji, kiedy w kominku zapłonie ogień i woda w płaszczu wodnym zrobi się ciepła. Zawór przełącza czuły termostat. Wyjątek stanowi kocioł na paliwo stałe, który uniemożliwia automatyczną regulację przepływu wody. 

 

Czy kominek z płaszczem wodnym może być niebezpieczny?

W przypadku kominka wyposażonego dodatkowo w płaszcz wodny prawidłowa instalacja i zadbanie o wszystkie potrzebne elementy jest niezwykle istotne. Bez odpowiedniego systemu zabezpieczeń w łatwy sposób może dojść do przegrzania kominka, co grozi pożarem! Aby temu zapobiec, konieczne jest wyposażenie kominka w:

  • Urządzenie schładzające, które nie dopuści do przegrzania kominka.
  • Termostat, do kontrolowania temperatury w urządzeniu.
  • Zasobnik buforowy, który magazynuje nadmiar energii produkowanej wewnątrz rozpalonego kominka. 
  • Należy mieć na uwadze, że kominek emituje bardzo dużo ciepła do najbliższego otoczenia, dlatego nie warto instalować go w niewielkich pomieszczeniach.

 

W celu wygodnego korzystania z kominka warto wyposażyć go w samodzielnie działający sterownik, który zajmie się regulacją pracy systemu bez naszego udziału. Kominek z płaszczem wodnym to praktyczny i elegancki dodatek do dużych domów.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *