Hydroizolacja balkonu – musisz o tym pamiętać!

Hydroizolacja balkonu – musisz o tym pamiętać!

Wilgoć w mieszkaniu jest zjawiskiem mocno niepożądanym, dlatego starannie dbamy o wentylację, odpowiednią izolację i zabezpieczenie pomieszczeń. Często zdarza się, że właściciele mieszkań całkowicie pomijają balkony. Dlaczego hydroizolacja balkonu jest równie ważna, co izolacja reszty domu?

 

Hydroizolacja balkonu, na czym polega?

Wykonane z płyt betonowych balkony wymagają hydroizolacji, ponieważ beton nie jest odporny na działania zmiennej temperatury, która jest w Polsce normą. Hydroizolacja to zabezpieczenie płyt betonowych przed działaniem wilgoci, uszczelnienie narożników, wykonanie spadku, dzięki któremu woda będzie mogła odpływać z powierzchni balkonu i odpowiednie pokrycie płytek, by również nie przepuszczały wody. Izolacja zabezpieczy beton przed działaniem wody, a także ochroni przed zmiennymi temperaturami, dzięki czemu nie będzie dochodziło do rozsadzania konstrukcji betonowej balkonu.

 

Jak zabezpieczyć balkon przed wilgocią?

Izolacji balkonu najlepiej dokonywać już podczas przygotowywania reszty mieszkania lub podczas ogólnych prac remontowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by balkon odnowić bez remontu reszty domu. W tym celu należy wykonać szereg czynności:

  • Oczyść balkon ze wszystkich przedmiotów i pozbądź się starych płytek oraz oczyść dokładnie ściany. 
  • Gotowe balkony z pewnością są skonstruowane z delikatnym spadkiem, który umożliwia odpływ wody. Jeśli dopiero budujesz dom, zadbaj o wykonanie spadku samodzielnie.
  • Skuteczne zabezpieczenie tworzy folia do tarasu, kładziona bezpośrednio na beton. Możesz zdecydować się również na inne specjalistyczne produkty.
  • Ważne, by drugą warstwę izolacji położyć również pod płytkami. To 1 bariera ochronna przed działaniem wilgoci i wnikaniem jej przez szczeliny.
  • Klej do płytek również możesz zakupić z właściwościami termoizolacyjnymi.

 

Skutki niezabezpieczonego balkonu

Brak hydroizolacji na balkonie będzie zauważalny dopiero po upływie jakiegoś czasu, kiedy w miarę nieustannego działania czynników atmosferycznych beton zacznie pękać i kruszeć, przepuszczają warstwy wody niżej, do zbrojenia, które zacznie korodować. Balkon pozbawiony hydroizolacji zacznie niszczeć i wyglądać bardzo nieestetycznie z odłażącą ze ścian farbą i spękanym podłożem. Długotrwale niezabezpieczony balkon w końcu się zawali.

 

Wykonanie hydroizolacji na balkonie to odrobina dodatkowej pracy, która pozwoli cieszyć się estetycznym wyglądem balkonu czy tarasu przez długi czas, bez konieczności częstego odnawiania i ryzyka wypadku podczas osypywania się betonu. 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *