Decyzja o sposobie ogrzewania domu, to wybór między pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych a montażem kotła do spalania paliwa stałego, płynnego albo gazowego. Ze względu na wysoką cenę OZE tradycja wciąż zwycięża. Czy warto wybrać gaz? Jakie są zalety i wady tego paliwa?
Mity o niebezpiecznym gazie
Przeciwnicy tego paliwa twierdzą, że gaz jest niebezpieczny i drogi. Te stwierdzenia powielane przez lata nie mają nic wspólnego z nowoczesnymi kotłami montowanymi obecnie w domach i mieszkaniach. Elektroniczne systemy zabezpieczeń praktycznie do zera sprowadzają ryzyko działania pieca gazowego, który jest nieszczelny czyli uszkodzony w zakresie poboru gazu czy emisji spalin. Użytkownikom nie grozi więc ani eksplozja metanu, ani zatrucie tlenkiem węgla.
Cena paliwa od pewnego czasu jest stabilna, co sprawia, że opłaty za gaz nie rosną lawinowo, a nawet są porównywalne z węglem czy peletem. Można uznać, że cena ogrzania jednego metra kwadratowego gazem nie odbiega od kosztów generowanych przez inne tradycyjne paliwa.
Zalety i wady ogrzewania gazowego
Podstawową korzyścią wynikającą z posiadania kotła gazowego jest wygoda. Ogrzewanie gazowe jest bezobsługowe, sterowane automatycznie, od użytkownika wymaga się włączenia przed sezonem i wyłączenia po sezonie praz dopilnowania termonu corocznej konserwacji.
Posiadanie pieca gazowego oznacza czystość w pomieszczeniach gospodarczych i nie ma potrzeby wygospodarowywania dodatkowego miejsca na składowanie opału.
Kotły gazowe mają różną wielkość, moc, odmienną konstrukcję. Najbardziej wydajne są piece konwekcyjne, które wykorzystują nie tylko energię powstałą podczas spalania paliwa gazowego, ale odzyskują ciepło ze spalin.
Dwufunkcyjne piece jednocześnie podgrzewają wodę w obiegu zamkniętym, czyli tę krążącą w kaloryferach oraz wodę użytkową.
Najpoważniejsze wady posiadania ogrzewania gazowego wiążą się z procesem instalacji. Po pierwsze dość długa i żmudna jest droga inwestora do załatwienia stosownych uzgodnień i pozwoleń na budowę instalacji ogrzewania gazowego. Gdy biurokracja zostanie pokonana kolejną przeszkodą są wysokie koszty instalacji oraz kotła. Jednak wygoda, czystość i oszczędność miejsca zrekompensują użytkownikom ten trudny czas i poniesione koszty.
Gdy do gazociągu daleko…
Nie wszyscy inwestorzy mogą skorzystać z przyłączenia swojej posesji do sieci publicznej. Mimo, że gazownie nie odmawiają nikomu prawa do korzystania z gazociągu, to warunki techniczne a przede wszystkim odległość od sieci mogą zadecydować o odmowie wydania zgody na przyłączenia. Alternatywą dla gazu sieciowego jest gaz płynny. Niestety instalacja niezbędna do tego typu ogrzewania jest jeszcze droższa, bo wymaga odpowiednich zbiorników na paliwo. W dodatku umiejscowienie zbiorników wymaga zachowania odpowiedniej odległości od budynku mieszkalnego, a same zbiorniki zajmują sporo miejsca.
Podsumowując warto podkreślić, że choć gaz nie jest paliwem ekologicznym w pełnym tego słowa rozumieniu, to jest on bardziej przyjazny środowisku niż węgiel, pali się bezpyłowo, a emisja dwutlenku węgla do środowiska jest znacznie mniejsza niż w przypadku węgla czy oleju.