Nawilżacz powietrza na kaloryfer – jaki wybrać do domu?

Nawilżacz powietrza na kaloryfer – jaki wybrać do domu?

Powietrze w mieszkaniu znacznie traci na jakości zimą, kiedy jest sztucznie ogrzewane przez grzejniki. Suche powietrze może powodować trudności w oddychaniu, a na pewno wiąże się z dyskomfortem. Z tego względu na rynku dostępne jest sporo nawilżaczy powietrza. 

Jak działa nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza to urządzenie o nieskomplikowanym działaniu. Różnych rozmiarów pojemnik umieszcza się na grzejniku i wlewa do niego wodę, która pod 

wpływem ciepła grzejnika paruje i zwiększa wilgotność powietrza w pokoju. Nawilżacze powietrza dostępne na rynku świetnie wpasowują się w otoczenie, nie psując wystroju. Wielkość urządzenia również możemy dostosować do własnych potrzeb. Zamiennikiem nawilżacza powietrza może być pranie, które rozwiesza się na grzejnikach. Uchodząca z ubrań wilgoć również skutecznie podniesie wilgoć w powietrzu. 

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacz powietrza może być wykonany z dwóch rodzajów materiałów: ceramiki lub stali. Różnicuje je również rozmiar. Najkorzystniejsze będą nawilżacze dużych rozmiarów, ponieważ dzięki większej powierzchni proces parowania będzie przebiegał sprawniej, a powietrze będzie nawilżone szybciej. Czy to będą stalowe czy ceramiczne nawilżacze, jest kwestią mniej istotną, gdyż działają one praktycznie tak samo, chociaż stalowe urządzenia oddają parę odrobinę szybciej. Większą wydajność zapewniają nawilżacze powietrza ze specjalnym wkładem. Wkłady wykonane są z bibuły lub bawełny, a woda znajduje się w pojemniku poniżej. Wkłady powinno wymieniać się co jakiś czas. Zalecana częstotliwość wymiany to 2 razy w sezonie. 

Nawilżacz powietrza jaki wybrać?

Wielkość i rodzaj nawilżacza powinny być dostosowane do wielkości pomieszczenia. Na szczęście zainstalowanie nawilżacza powietrza nie jest związane ze znacznymi kosztami. Nawet urządzenia z wymiennymi wkładami możemy dostać już za około 30 zł. Najtańsze nawilżacze można kupić za około 10 zł. Wszystkie modele są z reguły tak samo skuteczne. Im bardziej dekoracyjny nawilżacz, tym wyższa będzie jego cena, która może sięgać ponad 100 zł. 

Proste nawilżacze powietrza sprawdzą się w pomieszczeniach o łagodnym natężeniu suchości powietrza. Jeżeli szukasz czegoś o bardzo wysokim poziomie wydajności, warto sięgnąć po nawilżacze elektryczne, które będą bardziej efektywne. Oczywiście wiąże się to również ze znacznie wyższą ceną za urządzenie. 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *