Zmiana wyglądu szafek kuchennych

Czasami zdarza się, że przychodzą nam do głowy nowe inspiracje na projekty kuchni. Wówczas zdarza się, że stare szafki w kuchni przestały pasować do naszej koncepcji – nie zawsze trzeba je wymieniać, czasem można nadać im zupełnie nowy wygląd.
Gdy szafki w kuchni przestały nam się podobać, najprostszym rozwiązaniem jest ich wymiana. Jednak to nie zawsze zdaje się konieczne. Zwłaszcza, że jest kosztowne. A szafki, które nam się nie podobają nie muszą być złe ani nawet brzydkie. A przecież wyrzucanie ich – o ile nie mamy komu podarować – jest przecież skrajnym marnotrawstwem.
Dlatego też znacznie lepiej jest wymienić wymienić same fronty. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze.
Jeszcze inną opcją jest pomalowanie drzwiczek. Ma ona wielu przeciwników. Przede wszystkim wynika to z tego, że szafki można pomalować na wiele sposobów, z których większość przynosi bardzo słabe rezultaty. Okazuje się, że farba bardzo często odpada, a nawet, jeśli nie, to zwyczajnie efekt estetyczny jest niezadowalający. Trzeba jednak wiedzieć, że szafki nawet laminowane można pomalować. Trzeba tylko zrobić to w odpowiedni sposób. Przed malowaniem konieczne jest użycie papieru ściernego i zmatowienie powierzchni. Następnie trzeba szafkę odpylić i przetrzeć mokrą szmatką. Po wyschnięciu można nakładać farbę.
Najlepsze do tego są farby chlorokauczukowe. Dają estetyczny efekt i są odporne na zabrudzenia. Farby akrylowe również nie są najgorsze, ale niestety łatwo się odbarwiają, a przy takich meblach, jak szafki kuchenne łatwo o zabrudzenia. Wadą chlorokauczuku jest bardzo nieprzyjemny zapach, ale z nim będziemy się musieli zmagać jedynie podczas malowania. Po wyschnięciu przestanie wydzielać woń i stanie się niezwykle odporny.
Do samego nakładania farby najlepszy jest pistolet. Jeżeli nim nie dysponujemy, można użyć też aerografu, niestety będziemy z nim mieli więcej pracy.
Niektórzy polecają też wałki gąbkowe, ale niestety efekt malowania wałkiem rzadko bywa zadowalający.
W przeciwieństwie do poprzednich wpisów, to są przykłady prac remontowych o bardzo małym nakładzie, które mimo wszystko często wiążą się z innymi zmianami. Jednak z całą pewnością opisane przeze mnie czynności można wykonać samemu.


Tagi:

Kategorie:,