Urządzanie pokoju młodzieżowego – jak się za to zabrać?

Urządzanie pokoju młodzieżowego to nie lada zadanie. Ale każda osoba, która szuka inspiracji do urządzania pokoju dziecięcego, lub przymierza się do urządzania pokoju młodzieżowego ma ogromny atut w swoim ręku. Internet.

Urządzanie pokoju młodzieżowego to kawał trudnej, ale zarazem bardzo przyjemnej pracy. Ważne nie tylko są inspiracje na kolory ścian, ważne nie tylko jest znanie swojego nastolatka, ale również – a przede wszystkim – odpowiednia funkcjonalność pomieszczenia.
Pokój nastolatka powinien być możliwe użyteczny. Jeżeli mamy odpowiednią przestrzeń powinniśmy zrobić mu odpowiednie miejsce na komputer oraz na pisanie ręczne – ważne jest, żeby jeżeli mamy możliwości, nie kazać np. pisać w zeszycie przy komputerze. Jest to niewygodne, zachęca również do wzmożonego użytkowania komputera. Dobrze, żeby swoje ciuchy nastolatek posiadał w swoim pokoju – czyli szafa, lub komoda. Regały z dobrymi lekturami, grami, oprogramowaniem, muzyką lub komiksem – konieczność. Jeżeli gra na instrumencie przydałoby się miejsce na stołek do siedzenia, jeżeli nie gra – może warto zachęcić go do tej gry?
Wielu rodziców nie rozumie również, że nastolatkowi potrzebują prywatności. Wchodzenie bez pukania, czy wchodzenie od razu po pukaniu jest delikatnie rzecz ujmując niegrzeczne, więc warto pomyśleć o regułach, albo po prostu zamontować zamek – o ile mamy tyle zaufania do swojego dziecka.

Główne kategorii inspiracji w urządzaniu pokoju młodzieżowego to:

1. Pokój czytelnika/naukowca – powinniśmy zadbać przede wszystkim o porządne przestrzenie do pisania, miejsca na książki oraz świetne oświetlenie, zarówno naturalne oraz sztuczne. Dobrym uzupełnieniem pokoju będzie np. czytnik ebooków.

2. Pokój przyszłego sportowca – miejsce do ćwiczeń, ławeczka, odpowiedni kosz na zużyte ciuchy, odpowiedni podział ciuchów na sportowe oraz codziennie. Uzupełnieniem może być mini-siłownia.

3. Informatyk – miejsce na monitory (przydałyby się dwa!), konsola, dobry zestaw nagłaśniający. Przyszli mistrzowie komputerów muszą mieć dobrą przewiewność w pokoju, odpowiednie chłodzenie i sporo spokoju. Koniecznie też zdrowa żywność oraz kosz na wszelkiego rodzaju śmieci.

4. Artysta – kosze, miejsce na rysunki, do pisania, do instrumentów, zeszyty do notowania, plan dnia, biała tablica korkowa, biurka, kilka rodzajów siedzeń. Tego potrzebuje każdy młody artysta!

Oczywiście to tylko jeden z typów podziału, więc warto pamiętać, żeby zapytać czego oczekuje nastolatek a następnie przemnożyć to przez użyteczność na lata.


Tagi:

Kategorie:,