Urządzanie kuchni porady

Po tym, jak na blogu zaprezentowałem podstawowe zasady, które musi znać każdy, kto zajmuje się aranżacją kuchni, publikuję porady na urządzanie kuchni w kontekście jej wyglądu.

Kwestia estetyki

Mój wpis na blogu poruszał kwestie – rzec by można – techniczne, czyli te, które decydują o tym, na ile kuchnia jest użyteczna. Są one bardzo ważne, dlatego poruszyłem je w pierwszej kolejności. Gdy jednak ta pierwsza rzecz jest zaspokojona, wygląd automatycznie wskakuje na 1. miejsce na liście priorytetów. Zabieramy się wtedy do ciekawej i – w gruncie rzeczy – przyjemnej sprawy, jaką jest estetyka.

Jeśli chodzi o wygląd, inspiracje na projekty kuchni są dostępne niemal wszędzie podobnie jak porady dotyczące realizacji. Począwszy od łatwych do znalezienia zdjęć gotowych projektów, a skończywszy na wyposażonych kuchniach, które możemy podziwiać goszcząc w nich osobiście.

Na podstawie nawet wczesnych oględzin możemy zauważyć, że popularnym trendem w Polsce są kuchnie białe lub takie, w których dominują jasne odcienie beżu. Kolorowe również się zdarzają. Wywołują one bardzo różne odczucia, ale generalnie nie pozostawiają nikogo obojętnym. Ogólnie rzecz biorąc, dominują dwa kierunki: Albo kuchnia będzie w stonowanych, jasnych barwach, albo kolorowa.

Jeżeli wybieramy pierwszą opcję, to nie możemy(przynajmniej nie powinniśmy) dopuścić, do tego, żeby kuchnia była nudna. Jeżeli zaś decydujemy się na kuchnię kolorową, to nie możemy przesadzić w drugą stronę.

Kuchnia biała

 

Biały kolor uchodzi za uniwersalny i w istocie taki jest. Niestety sam z siebie nie ma mocno zarysowanego charakteru. Jest niczym biała kartka podatny na wpływy innych elementów i barw, które nadają mu rys. Dlatego też łatwo popaść w nudę i nijakość urządzając kuchnię na biało. Zarazem biel jest kolorem bardzo szlachetnym. Warto skorzystać z jej zalet, ale unikać przy tym wspominanej przed chwilą nudy.

Ową nudę łatwo przełamać kolorowymi krzesłami lub innymi, drobnymi elementami wystroju w wyrazistych kolorach. Nie musi być ich wiele. Nie muszą być też duże. Jak już wspomniałem – biel jest podatna na działanie innych kolorów. Dlatego też nie potrzeba wiele, żeby kolorowe elementy wyraźnie się odróżniały na tle tych białych.

Warto pamiętać o tym, że biel jest barwą intensywnie eksploatowaną w stylu skandynawskim. Ten zaś nie wykorzystuje wyłącznie koloru białego, a wzbogaca aranżacje między innymi naturalnym drewnem oraz odcieniami niebieskiego. Warto przyjrzeć się tego typu aranżacjom, a zwłaszcza temu, jak subtelne i – wydawałoby się – mało wyraziste elementy prezentują się na tle białych pomieszczeń.

Kuchnia kolorowa

Wybory nie kończą się na tym, czy urządzamy kuchnię białą czy kolorową. Ważnym z nich przy aranżowaniu kuchni kolorowej jest to, jakich barw użyjemy.

Warto wtedy przyjrzeć się temu, jak jest oświetlona kuchnia. Chodzi tu zarówno o dostęp do światła słonecznego, jak i sztucznego, aczkolwiek znacznie ważniejsze jest tutaj to pierwsze.

Jeżeli kuchnia jest raczej mroczna, to nie powinniśmy malować ścian ani dobierać innych elementów wystroju w jaskrawych kolorach. Zdecydowanie powinniśmy uderzać w pastele. Jaskrawe barwy mogą mieć rację bytu w dobrze nasłonecznionych kuchniach.

Zawsze trzymaj się zasad

Tak, jak w przypadku bieli nie możemy pozwolić sobie na to, żeby nasza kuchnia była nudna, tak w przypadku kuchni kolorowej nie możemy dopuścić, żeby była przesadnie krzykliwa. Wspomniałem już o tym, że kolorowa kuchnia nikogo nie pozostawi obojętnym. Prawie zawsze zapadnie w pamięć naszym gościom i wywoła wrażenie – pozytywne lub negatywne. Naszym zadaniem jest dołożenie wszelkich starań, żeby to wrażenie było pozytywne.

Nawet jeżeli mamy artystyczną duszę i głowę pełną nietuzinkowych wizji, nie powinniśmy sobie pozwalać na nadmierna swobodę w łamaniu utrwalonych i mających twarde podstawy zasad dobierania kolorów. Dlatego też nie wolno nam zapominać o kole barw. Z tego narzędzia korzystają wszyscy szanujący się malarze, dekoratorzy wnętrz i każdy, kto świadomie decyduje o doborze kolorów w pomieszczeniu. Jego używanie jest proste i zawsze opiera się na trójkącie równobocznym, na którego rogach znajdują się barwy, które do siebie pasują.

Przemyśl sprawę

Urządzanie kuchni kolorowej jest znacznie bardziej wymagające pod kątem planu i zasięgania porady specjalisty niż to samo przy użyciu koloru białego. Po pierwsze dlatego, że znacznie więcej jest możliwości, a – co za tym idzie – znacznie więcej jest szans na zepsucie efektu i stworzenie aranżacyjnego potworka.
Po drugie dlatego, że w przypadku kolorowych ścian wszelkie niedociągnięcia w aranżacji i planie są znacznie bardziej widoczne i krzykliwe – tak jak krzykliwa ma być nasza kuchnia. A im bardziej krzykliwe barwy, tym głośniej krzyczeć będą niedoróbki.

Co więcej, barwy rażące w oczy nie tylko będą razić gości, ale drażnić nasze oczy, gdy codziennie wejdziemy do kuchni przygotować posiłek.

Niech puentą tego tekstu będzie to, co zawsze powtarzam w związku z aranżowaniem wnętrz: Plan i spójność – to jest podstawa.


Tagi:

Kategorie:,