Sprawdzamy stan naszej podłogi

Jedną z niezwykle ważnych, a często pomijanych podczas pomniejszych remontów części domu jest podłoga. Gdy już decydujemy się na remont lub wymianę podłogi, a nawet przygotowujemy projekty domów online, musimy zdawać sobie sprawę, że przeważnie wymaga ona wiele pracy.

Pierwszą sprawą, którą musimy zrobić przed przystąpieniem do wymiany podłogi jest ocena stanu naszej podłogi. Może być tak, że znajdujący się pod posadzką grunt wymaga jeszcze dodatkowych napraw. A nawet jeżeli nie osiągnął on jeszcze stanu, w którym pilnie potrzebna jest wymiana, to warto ją przemyśleć, aby dłużej mieć z nim spokój.
Na początku jednak należy dokonać wstępnej oceny posadzki. Czynniki świadczące o tym, że posadzka wymaga naprawy można dostrzec gołym okiem. Oznakami takiego stanu są pęknięcia, wybrzuszenia, szpary. Nie wszystkie muszą oznaczać konieczność wymiany podłogi. Jeżeli są to drobne szpary pomiędzy deskami w parkiecie, może to być okresowe kurczenie się drewna. Inne miejscowe uszkodzenia bardzo często można naprawić bez zrywania i wymiany podłogi. Jednak uszkodzenia zajmujące dużą powierzchnię i pojawiające się w wielu miejscach świadczą o konieczności wymiany podłogi.
Niektóre sygnały mogą być jeszcze bardziej niepokojące. Takie zjawiska, jak skrzypienie desek lub ich uginanie się, odpadanie płytek, a także powstawanie dużych i częstych szpar może oznaczać konieczność wymiany nie tylko podłogi, ale i podkładu.
Niestety nie zawsze można to ocenić na pierwszy rzut oka. Czasami trzeba zerwać posadzkę, jednakże takie wątpliwości pojawiają się w sytuacjach, w których zerwanie posadzki jest niemal konieczne z powodu kondycji jej samej.
Jeżeli po zerwaniu podkładu widzimy, że na przykład na podłodze zaczął rozwijać się grzyb, lub dostrzegamy wyraźne pęknięcia, to czeka nas wymiana podkładu.
Gdy tego typu oznak nie widać, to parkiet nie woła jeszcze o wymianę rozpaczliwie, co nie znaczy, że owej wymiany nie wymaga. Aby to zweryfikować powinniśmy zmierzyć wilgotność. W tej sytuacji najlepiej wezwać fachowca dysponującego odpowiednim sprzętem. Najlepszym tego typu narzędziem jest miernik karbidowy. Na tej podstawie możemy stwierdzić czy podkład wymaga wymiany, czy też możemy poprzestać na położeniu nowej posadzki.


Tagi:

Kategorie:,