Sposoby na ogrzewanie domu cz.4.

Dziś będzie o dwóch elektrycznych sposobach na ogrzewanie mieszkania. Aranżowanie mieszkania przy ich użyciu wygląda całkowicie różnie, podobnie jak różna jest istota ich działania.

Pierwszym jest klasyczne ogrzewanie elektryczne. Jest to instalacja wykorzystująca standardowe, elektryczne grzejniki. Działają w prosty sposób zamieniając energię elektryczną w cieplną. Przemiana zachodzi w elemencie oporowym. Tego typu instalacja ma wiele zalet, jakimi są niska awaryjność i bezpieczeństwo, co bywa czasem wątpliwe w przypadku instalacji gazowych lub wykorzystujących czynniki grzewcze transportujące ciepło na przykład wodę. Ponadto ogrzewanie elektryczne generuje ciepło dokładnie w tym miejscu, w którym sobie tego życzymy, nie zostawia go po drodze(co ma miejsce w wypadku instalacji wykorzystujących wodę). Jest też łatwe do zaprogramowania. Zasadniczą wadą tego typu instalacji są koszty eksploatacji. Energia elektryczna zużywana do zasilenia ogrzewania elektrycznego może sprawić, że nasze rachunki za prąd urosną do bardzo dużych rozmiarów, dlatego trzeba go używać z rozwagą.

Kolejnym sposobem na ogrzewanie są promienniki podczerwieni. Jest to zjawisko obecne w Polsce już od kilku lat, ale wciąż jeszcze traktuje się je jak nowinkę. Niektórzy twierdzą, iż jest to przyszłość ogrzewania. Wykorzystuje nanorurki węglowe, które podłączone do prądu natychmiastowo nagrzewają panel emitujący ciepło w postaci promieni podczerwonych. Według producentów ściany absorbują promieniowanie i nawet po wyłączeniu ogrzewania, same oddają ciepło. Zdecydowanym plusem są niskie koszty eksploatacji wynikające z małego zużycia prądu. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż nie zużywa się tutaj energia na nagrzanie materiału, gdyż podłączenie do prądu, jak i odłączenie skutkuje natychmiastowym nagrzaniem lub ochłodzeniem panelu.
Niestety obok niskich kosztów eksploatacji są tu obecne bardzo wysokie koszty inwestycji. Jak już było wspomniane – panele podczerwieni wciąż są traktowane w Polsce jako nowinka i to trzeba powiedzieć – droga nowinka. W chwili obecnej ciężko znaleźć sposób na ogrzewanie, którego instalacja byłaby droższa niż zamontowanie promienników podczerwonych.
To jednak może wyjaśniać, dlaczego niektórzy nazywają to przyszłością ogrzewania: Droga inwestycja, ale opłacalna w dłuższej perspektywie


Tagi:

Kategorie:,