Ogrzewanie i hydraulika w projektach małych łazienek

W każdej części mieszkania jest ważne ogrzewanie. To nie ulega wątpliwości. Poręcznym rozwiązaniem na projektowanie małej łazienki jest zamontowanie kaloryfera drabinkowego. Trzeba tylko wiedzieć, jak i gdzie go zainstalować.

Kaloryfery drabinkowe mają tę zaletę, że łączą w sobie dwie funkcje. Po pierwsze grzeją łazienkę w zimie. Po drugie przyspieszają suszenie ręczników, czy nawet ubrań, a ponadto służą jako zwyczajny wieszak na ręczniki. Wykorzystanie grzejnika drabinkowego ułatwia projektowanie małej łazienki, ponieważ zwalnia miejsce, które mógłby zajmować wieszak na ręczniki lub dodatkowy kaloryfer.
Trzeba jednak przed zamontowaniem takiego grzejnika wiedzieć, gdzie nie należy go ustawiać. Żaden grzejnik nie powinien być montowany blisko otworu wentylacyjnego, gdyż będziemy wtedy tracić całe generowane przez niego ciepło. Nierozsądnym jest także ustawianie grzejnika w pionie kanalizacyjnym.

Niektórzy mają pomysły, aby wieszać grzejnik drabinkowy nad pralką. Jest to dalece niekorzystne rozwiązani, bo łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której ręcznik lub ubranie spada z grzejnika, na którym uprzednio zostało powieszone. Jeżeli kaloryfer wisi nad pralką, to czeka nas niechybne nurkowanie i poszukiwanie w trudnych warunkach.
Podobnie nieciekawym pomysłem jest zamontowanie takiego kaloryfera nad wanną. Wystarczy, że suszone na grzejniku ubranie spadnie do wanny pełnej wody… Ubrania nie spadają z grzejnika codziennie, ale to jest wydarzenie zupełnie normalne i zdarza się każdemu raz na jakiś czas. Po co narażać się na ryzyko niepotrzebnego zachodu i denerwowania się. Nie mówiąc o tym, że zarówno pralka, jak i wanna utrudnia nam dostęp do grzejnika, jeżeli wisi on na tymi elementami wyposażenia. Warto zastanowić się nad tymi aspektami przy projektowaniu małej łazienki.
Opcjonalnym, ale bardzo przydatnym rozwiązaniem jest zainstalowanie zintegrowanej z grzejnikiem dodatkowej grzałki. Jest to bardzo przydatne poza sezonem grzewczym. Pozwala na uczynienie kaloryfera drabinkowego suszarką na ubrania, które mieliśmy na sobie wracając do domu podczas ulewy.
Te i inne prawdy warto wziąć pod uwagę instalując u siebie grzejnik drabinkowy. W każdym miejscu należy myśleć o pożytkach z takiego umiejscowienia grzejnika, ale też o komplikacjach z tym związanych.

Wśród pomysłów na małą łazienkę warto wymienić zestaw podtynkowy. Jest to ciekawe rozwiązanie pozwalające nieco zmniejszyć powierzchnię zajmowaną przez sedes, trzeba jednak wybierać z rozmysłem.
Zestaw podtynkowy pozwala podwiesić sedes, dzięki czemu zyskujemy odrobinę przestrzeni, a ponadto ułatwia to sprzątanie łazienki po przez zmniejszenie liczby zakamarków. Dlatego też zastosowanie zestawu podtynkowego może być dobrym pomysłem na małą łazienkę.
Montując zestaw podtynkowy należy pamiętać o tym, czy wykorzystujemy wersję do zabudowy lekkiej czy ciężkiej. Zestaw do zabudowy lekkiej jest w pewnym sensie uniwersalny. Dedykowany jest do umieszczania w szkieletowych ściankach działowych, ale spokojnie można go umieścić także ścianie murowanej. Zestaw do zabudowy ciężkiej nadaje się wyłącznie do ścian murowanych.

Podstawowymi elementami zestawu podtynkowego jest stelaż i miska. Jeśli chodzi o stelaż to jego najważniejszym kryterium jest wytrzymałość.
Najlepsze stelaże np. firmy Roca wytrzymują 400 kg. Warto pamiętać o tym, że w miarę upływu lat udźwig każdego stelaża będzie spadać. Dlatego najlepiej zacząć od dużej wartości, aby konieczność wymiany wystąpiła jak najpóźniej.

Wybór miski przeważnie jest podyktowany względami estetycznymi. Wybieramy po prostu tę, które nam się najbardziej podoba, gdyż będzie ona elementem widocznym całej konstrukcji. Jednym dwóch. Drugim będzie przycisk.
Wybór przycisków jest tak ogromny, że nawet nie sposób wskazać jakiegoś klucza według którego można dokonać wyboru poza osobistymi wzorcami estetycznymi. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby był to przycisk antybakteryjny, ponadto, dobrze jest jeżeli daje on możliwość kontrolowania ilości wody do spłukiwania. Ponadto warto zwrócić uwagę na jego umieszczenie. Jak wiadomo najhigieniczniejszym sposobem na spuszczanie wody, jest robienie tego przy opuszczonej desce. Wiadomo także, że wielu użytkowników o tym zapomina, dlatego też przycisk umieszczony na tyle nisko, by konieczne było opuszczenie zasłaniającej go deski wymusi na użytkownikach przestrzeganie tej normy.
W polskich sklepach z wyposażeniem łazienek znaleźć można także kompletne zestawy. Pozwalają one zaoszczędzić nam zastanawiania się nad wyborem, gdy nie mamy wielu pomysłów na małą łazienkę. Oczywiście kosztem części swobody w dokonaniu tego wyboru.


Tagi:

Kategorie:,