Montaż drzwi cz. 3: Drzwi przesuwne w kasecie

Zgodnie z obietnicą, dziś opisuję drzwi montowane w kasecie. Jest to wersja drzwi przesuwanych zamontowanych wewnątrz specjalnej konstrukcji, która to konstrukcja schowana jest w ścianie działowej. Każdy architekt wnętrz doceni zalety takiej konstrukcji.

Korzyści z tego rozwiązania jest bardzo wiele, chociażby wspomniane już wcześniej zyskanie dodatkowej przestrzeni na ścianie i przy ścianie. Co więcej – takie drzwi oferują znacznie lepszą izolację akustyczną niż w przypadku drzwi przesuwnych, przyściennych.

Co do czego?

Trzeba wiedzieć, że zamontowanie drzwi w ścianie może być bardzo kłopotliwe, jeżeli mamy już gotowe ściany. Takie rzeczy znacznie lepiej zaplanować jeszcze przed ich postawieniem. Jeżeli jednak postanowiliśmy w gotowym już domu zamontować drzwi przesuwane i koniecznie chcemy, żeby chowały się w ścianie, to zawsze możemy na koniec zasłonić je ścianką z płyty kartonowo-gipsowej. To jednak kwestia, którą zostawimy na koniec, bo znacznie więcej uwagi poświęcimy samemu montażowi drzwi.

Którędy droga?

Wiele firm oferuje kasety do montowania drzwi, są to konstrukcje nieco bardziej złożone od samych prowadnic. Ich zamontowanie nie jest jednak trudne. Trzeba po prostu złożyć konstrukcję z elementów i przymocować do ściany. Tak to wygląda, jeżeli montujemy lekką konstrukcję do ściany kartonowo-gipsowej. Gdy natomiast chcemy umieścić kasetę wewnątrz ściany murowanej, to wówczas po wszystkim będziemy musieli ową kasetę zabudować. Do tych dwóch typów ścian są różne rodzaje kaset. Kasetę pierwszego typu polecam w sytuacji, w której mamy już gotowe ściany i planujemy zamontować drzwi, które chcemy, żeby się chowały. Po skończeniu montażu możemy zasłonić kasetę ścianką kartonowo-gipsową. Teraz również mamy możliwości dwie: Albo zasłaniamy płytą fragment ściany na szerokość drzwi, albo pokrywamy całą ścianę. Te drugie rozwiązanie sprawia, że tracimy nieco więcej metrażu, ale niemal zawsze efekt estetyczny jest znacznie lepszy i wart poświęcenia. W samej ścianie otwór będzie zamaskowany za pomocą elementu przypominające ościeżnicę, co ma w sobie bardzo duży walor estetyczny.
Jeżeli chcemy zainstalować dwa skrzydła drzwiowe, to są na rynku także kasety przystosowane do dwóch skrzydeł drzwiowych. Ich atutem jest mechanizm, który pozwala na synchroniczne otwieranie dwóch skrzydeł drzwiowych, ponadto elementem niemal każdej instalacji kasetowej jest hamulec sprawiający, że drzwi nie będą się zderzać.


Tagi:

Kategorie:,