Jak usunąć farbę olejną?

Każdy na jakimś etapie swojego życia potrzebuje pewnych zmian. A to kuchnię przydałoby się wymienić, a to zmienić kolor ścian w łazience. Miejmy nadzieję, że malowanie ścian farbą olejną od podłogi aż po sufit minęło bezpowrotnie, ale…

Czasem zdarza się, że kupując mieszkanie w starym budownictwie, gdzieś tam pod tapetami, czy boazerią, którą zamierzamy zedrzeć pojawi się farba olejna.

Nie ukrywamy, że ten materiał jest ciężko usunąć, to żmudna praca, ale podpowiemy jak usunąć, by ściany odzyskały pierwotny wygląd.

Na początek zabezpieczamy wszelkie meble tak, by podczas usuwania nie zabrudził ich drobny pył.

  1. Szpachelka i kawałek szkła tylko do małych powierzchni. To najpopularniejszy sposób usunięcia uciążliwej farby, chociaż ten pierwszy polecany dla osób początkujących. Usunięcie farby kawałkiem szkła jest szybsze, ale można się zranić, więc polecamy doświadczonemu.
  2. Chemia. Polecana do usuwania farby z większych powierzchni. Środki przeznaczone do tego celu złuszczają powierzchnię farby co ułatwia jej usunięcie poprzez użycie szpachelki. Po tym zabiegu przecieramy ścianę wilgotną ściereczką w celu usunięcia pozostałości. Wadą niestety jest nieprzyjemny, chemiczny zapach oraz fakt, ze środki chemiczne działają do usunięcia nie więcej niż do trzech warstw farby.
  3. Wiertarka ze szczotką. W usunięciu pomoże nam wiertarka ze szczotką drucianą. Do usunięcia trzeba mieć jednak odrobinę wprawy, gdyż szczotka może spowodować uszkodzenia ściany typu głębokie rysy.
  4. Opalarka. Usunięcie farby olejnej opalarką to metoda termiczna i zwykle stosowana jest do usuwania farby z drewna, Zatem jeśli mamy drewnianą ścianę czy chcemy pozbyć się farby z drzwi to opalarka będzie dobrym pomysłem, ponieważ farbę zdzieramy szpachelką w momencie kiedy będzie jeszcze ciepła.
  5. Najprostszym sposobem i najmniej pracochłonnym wydaje się być maskowanie farby kafelkami, gładzią czy innymi, dobrymi jakościowo farbami. Przed położeniem należy jednak farbę olejną zmatowić czy też przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym. W przeciwnym przypadku nowa powierzchnia nie utrzyma się. Następnie zmatowioną powierzchnie czyścimy z pyłku i maskujemy nierówności. Przyda nam się preparat gruntujący, który wykorzystamy w następnej czynności. Dopiero na tak przygotowane podłoże możemy nanosić kafelki i inne. Maskowanie ma swoje wady, bo nie sprawdzi się tam, gdzie występuje wilgoć. Chodzi tu o paroprzepuszczalność ścian. Zatem do kuchni i łazienki warto się pomęczyć i ściany potraktować metoda chemiczną, opalaniem lub ręcznie.

Kategorie: