Jak usunąć zator w zlewie?

Niemal każdy wie, jak duży problem stanowi zatkany zlew, czy odpływ prysznica – a jeżeli nie wie, to zapewne może sobie wyobrazić.

Jeżeli już mowa o zlewie, to w takim wypadku pierwszym naszym ruchem powinno być odkręcenie syfonu. Przeważnie to w nim właśnie gromadzą się najróżniejsze śmieci, które blokują przepływ wody. Robota jest niezbyt przyjemna i brudna. Nie możemy zapomnieć o tym, że przed odkręceniem syfonu należy podstawić pod zlewem pojemnik na ściekającą wodę. Po odkręceniu syfonu od razu powinna ścieknąć spora część wody. Dodatkowo otwartą na przestrzał rurę powinniśmy solidny wyczyścić i wygrzebać stamtąd wszelkiego rodzaju brudy, które zalegają w środku.
Następnie musimy solidnie umyć cały syfon, gdyż niemal na pewno są do niego przytwierdzone różnego rodzaju zanieczyszczenia. Oczywiście przykręcenie go natychmiast zapewne również zaowocowałoby tym, że woda spływałaby ze zlewu, ale jeżeli wyczyścimy go dokładnie, to oddalimy moment, w którym znów będziemy musieli ową część czyścić.

Gorzej wygląda sytuacja, jeżeli to samo, co ze zlewem dzieje się u nas z prysznicem lub wanną. Tam nie ma na wierzchu syfonu, który można odkręcić. A niedrożność zdarza się często, chociażby z powody włosów, które przecież gubimy podczas kąpieli…

Jeżeli problem jest jeszcze mały – ot leżą włosy blisko samego spływu, to możemy je wyciągnąć za pomocą szydełka lub innego wygiętego w haczyk druta. Jeżeli są nieco głębiej to już musimy mieć drug nieco dłuższy, którego użyjemy jako prowizorycznej sprężyny hydraulicznej.
W skrajnych przypadkach nie jesteśmy w stanie obejść się bez prawdziwej, profesjonalnej sprężyny hydraulicznej. Możemy w tej sytuacji oczywiście wezwać hydraulika, ale bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której skorzystawszy z wymienionej właśnie sprężyny hydraulicznej nie jesteśmy w stanie usunąć zatoru.

Warto zatem zaopatrzyć się w to narzędzie, bo nie jest ono kosztowne, a przy nam się niejeden raz. To znacznie bardziej opłacalne niż korzystanie z pomocy hydraulika. Jeżeli natomiast zależy nam na tym, żeby takie sytuacje zdarzały się rzadziej, to wyciągajmy zgubione włosy bezpośrednio po kąpieli.


Tagi:

Kategorie:,