Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

 

Niestety jest to dylemat wielu osób, które zdecydowały się na ułożenie drewnianej podłogi we własnym M. Taki rodzaj nawierzchni nie tylko powinien dobrze wyglądać ale również powinien być funkcjonalny i gwarantować komfort mieszkania.

Na rynku dostaniemy szereg produktów do pielęgnacji i konserwacji drewna tylko przy takiej dostępności produktów, który preparat wybrać?

Niewątpliwie to co położymy na podłogę będzie miało odzwierciedlenie w przyszłości, bo dobrze zaimpregnowana podłoga będzie miała wpływ na częstotliwość konserwacji, a co za tym idzie na koszty z tym związane.

Do impregnacji drewnianej podłogi w zasadzie możemy wykorzystać 3 preparaty do wyboru. Lakier, olej lub wosk. Co będzie lepsze? Oceńcie sami.

Olej. Znakomicie zabezpiecza podłogę, a jednocześnie sprawia wrażenie jakby podłoga była wykonana z surowego drewna, gdyż ten sposób impregnacji świetnie uwidacznia fakturę drewna. Dodatkowo daje połysk, pogłębia kolor i podkreśla naturalne piękno drewna. Co więcej jest odporniejsza na zarysowania co przecież jest też ważne.

Wady niestety też się znajdą. Podłoga potraktowana olejem niezbyt radzi sobie z zabrudzeniami typu np. kurz. Do jej późniejszej pielęgnacji będą potrzebne specjalnie przeznaczone do tego środki.

No i odnowienie takiej podłogi powinno następować co dwa lata.

Wosk. Sam wosk daje niesamowite wrażenia wizualne podłogi, ponieważ podłoga osiąga niebywały połysk. I chyba na tym kończą się zalety, bo woskowana podłoga bardzo się brudzi i pomimo, że nie wsiąka wody to zostawia na powierzchni jasne plamy.

Podsumowując te dwa impregnaty możemy polecić stosowanie wosku i oleju jednocześnie bez rozdzielania ich, gdyż w połączeniu pomimo, że każde z nich wykazuje drobne wady, tworzą podwójną ochronę co przecież jest ważne dla drewnianej podłogi.

A lakierowana? Jest odporniejsza na zabrudzenia od olejowej, łatwa w późniejszej pielęgnacji, a odświeżenie jej będzie następowało po kilku latach. Dodatkowo lakierowana jest tańsza w utrzymaniu. Ale jak wiele rzeczy tak i podłoga lakierowana ma swoje wady. Widać zarysowania, brak jest możliwości wykonania naprawy miejscowej, niestety lakier skleja brzegi drewnianych elementów podłogi co może być przyczyną pękania lakieru na kantach.

Wybór jest dość skomplikowany, ponieważ należy wziąć pod uwagę czy stawiamy na piękny wygląd czy na funkcjonalność i tańsze utrzymanie. Często jednak wybieramy tą pierwszą opcję bo piękny wygląd jest bezcenny.


Kategorie:,