Jak optycznie powiększyć pomieszczenie – program do wizualizacji wnętrz

2015-08-21_12h08_40

źródło pinterest/Agnieszka Bartz

Któż z nas nie marzy o wolnej przestrzeni, dużym salonie, w którym przy niedzielnym obiedzie zmieści się cała rodzina. Niestety często warunki nie pozwalają, by to marzenie się spełniło, ale za pomocą kilku prostych sztuczek sprawimy, że pomieszczenie wyda się o wiele większe bez wyburzania ścian i gruntownych remontów.

Odpowiednio dobrane barwy i gra światłem to to co potrzebuje mały pokój, by wydał nam się o wiele większy niż jest w rzeczywistości.

Po pierwsze jeśli istnieje taka możliwość to z pokoju, który chcemy zmienić wyrzucamy wszystkie niepotrzebne rzeczy typu: kurzołapy, bibeloty, szafki, szafeczki. Pozostawmy to co dla nas jest niezbędne np.: sofy, fotele, stół, komody, ale nie za dużo. W tak posprzątanym pomieszczeniu dokładnie zobaczymy czego nam brakuje i przeanalizujemy dalsze czynności.

2015-08-21_12h15_39

źródło pinterest/Claudia Trilles

Teraz zabieramy się za wizualizację ścian. Świetnym pomocnikiem okaże się program do wizualizacji wnętrz, który pomoże nam dobrać kolory takie, które będą odpowiednie by powiększyć pomieszczenie. W małym pomieszczeniu zapewne sprawdzą się jasne barwy, od bieli po jej różne tonacje i odcienie beżu. Jeśli pomieszczenie ma kształt prostokąta, to znakomicie sprawdzi się pomalowanie krótszych ścian kolorem ciemniejszym, który sprawi, że proporcje znacznie się wyrównają i przybliżą kształt kwadratu. Absolutne „nie” mówimy styropianowym sufitom i wszelkim ozdobom. Nie dość, że przytłoczą to dodatkowo zmniejszą salon i będą sprawiały wrażenie ciasnego. W zamian za to można skorzystać z propozycji podwieszanego sufitu. Takie pomysły znajdziemy w programie do wizualizacji wnętrz, gdyż nie jest zalecane robienie tego na własną rękę. Program podpowie jak do takiego sufitu dobrać oświetlenie, by zabieg ten nie sprawiał wrażenia jakby były na nim kasetony, których przecież nie chcemy. Właściwie zaprojektowany układ i oświetlenie zmienią każde wnętrze.

2015-08-21_12h18_03

źródło pinterest/Małgorzata Sajdak

Podłoga. Podłoga powinna współgrać ze ścianą. Mile widziane pastele i naturalne jasne barwy. Wszelkie wzory na podłodze typu: szachownica, różnokolorowe płytki czy ciemne panele nie powiększą pomieszczenia, a tylko zmęczą wzrok i nadadzą ciężkości. A ma być lekko i przytulnie. Jeśli na ścianach pojawiła się tapeta, czy chociaż jedna ściana ma inny mocniejszy akcent kolorystyczny to podłoga niech zostanie gładka. Zapobieżemy chaosowi, który może zepsuć cały nasz plan.

Jeśli mamy projekt podłóg i ścian zabieramy się za drzwi, które również są istotnym elementem naszej układanki chociaż nie najważniejszym. Z optycznego punktu widzenia pełne skrzydła to nie dobry pomysł, ponieważ nie dostarczają potrzebnego światła, które powiększa wnętrze. Jeśli są usytuowane na środku ściany to ich kolor powinien współgrać z kolorem ścian.

Okna i wyposażenie też są ważne. Od tego jakie mamy okna również zależy przestronność wnętrza.

2015-08-21_12h20_02

źródło pinterest/Shirley George

Ozdobnym firanom w tym przypadku podziękujemy i stawiamy albo na kremowo – białe zasłony czy firany, albo rezygnujemy z materiałów na rzecz rolet w podobnych odcieniach. Ma być lekkość w kolorze, tkaninie i wzorze.

2015-08-21_12h22_24

źródło pinterest/Melita De Costa

W myśl zasady im mniej tym lepiej, zamiast stawiać kilka komód warto zainwestować w dużą pojemną szafę, która ostatnimi czasy modnie wyposaża wnętrza. Zmieścimy tam wszystko to co w komodach i unikniemy dokładania wszelkich wazoników, szkatułek itd., które zamiast dekorować to zbierają kurz i dają poczucie przesytu. Warto też wykorzystać wszelkie skosy i wnęki, dzięki którym przestrzeń zostanie praktycznie wykorzystana.

Oświetlenie sufitowe warto uzupełnić o stojące lampy, lampy kinkietowe czy też halogenowe.

2015-08-21_12h25_24

źródło pinterest/ TISSU Architecture

Doskonałym wyposażeniem, które znacznie optycznie powiększy pomieszczenie będą lustra. W przedpokoju mogą być dwa umiejscowione na przeciwnych ścianach, duże lustro w łazience i pięknie zdobione nad np. komodę. Do tego oświetlenie pod lustrem ( typu dekoracyjna lampka ) i gotowe.

Wszystkie te drobne zmiany wpłyną na optyczne powiększenie wnętrza i nawet jeśli pomieszczenia mają niewielki metraż, za pomocą tych kilku zmian możemy stworzyć naprawdę wspaniałą, domową i ciepłą przestrzeń, bez wyburzania ścian.


Tagi:

Kategorie: