Jak odnowić stare meble?

Meble po pradziadkach – wyrzucić na śmietnik, bo niemodne, stare i zniszczone, czy jednak zostawić bo mają wartość sentymentalną?
Takie i inne pytania zadaje sobie wielu ludzi, którzy w spadku po dziadkach, gdzieś tam na strychu przetrzymują od nich antyki.
Pomimo, że wiele osób nigdy nie zdecydowałoby się na zatrzymanie ich czy zakup, to jednak stare meble mają swoich zagorzałych zwolenników. A to dlatego, że antyki mają swoją duszę. Schowana jest w nich pewna historia, klimat, tajemniczość i urokliwość. Ci, dla których meble współczesne, produkowane masowo nie mają żadnego znaczenia, potrafią zapłacić krocie za choćby tylko jeden mebel. Starych mebli nie trzeba wyrzucać, gdyż wystarczy odrobina kreatywności by nadać im wygląd jaki sami chcemy.
Czasem jednak zakup starych mebli wiąże się z tym, że trzeba je troszkę odnowić.

Dzisiaj podpowiemy jak nadać meblom drugie życie.
Szlifowanie – to pierwszy etap renowacji mebli, którego zadaniem jest ściągnięcie zewnętrznych warstw lakierów, farb czy też wszelkich zanieczyszczeń. Bez szlifowania się nie obejdzie, należy zrobić to bardzo dokładnie i równomiernie – w przeciwnym razie po powtórnym pomalowaniu wyjdą plamy. Szlifujemy najpierw grubym papierem o klasyfikacji 40-60, potem drobnym o gradacji między 80 -100 i na końcu najdrobniejszym do 200.
Szpachlowanie następuje po szlifowaniu. Czasem w meblach pojawiają się ubytki, które należy uzupełnić, dlatego ta czynność jest uzasadniona. Najlepiej użyć szpachli akrylowej i jeśli zajdzie taka potrzeba to ponownie wyszlifować powierzchnię.
Impregnacja czyli położenie bejcy. Wnika ona do wnętrza drewna i trwale barwi jego powierzchnię. Maskuje różnice pomiędzy odcieniami i wyrównuje koloryt. Impregnowanie powinno przeprowadzić się na suchych powierzchniach, pozbawionych zanieczyszczeń, pyłu po np. szlifowaniu. Kolor bejcy zależy od ilości jej warstw położonych na drewno.
Lakierowanie to następny i ostatni etap prac renowacyjnych. Warto je przeprowadzić, gdyż sama impregnacja nie wystarczy. Nie zabezpieczy mebli na tyle, by czynniki zewnętrzne nie oddziaływały negatywnie na nie. Odnawiany mebel powinien być pokryty specjalnie do tego przeznaczonym lakierem, który wykazuje szybkie właściwości schnące czyli około jednego dnia od nałożenia.


Tagi:

Kategorie: