Dobór kolorów – rzecz podstawowa

Podstawą większości remontów jest malowanie ścian. Jest to czynność, którą się często wykonuje nawet bez organizowania kompletnego remontu. Podstawą do malowania ścian jest odpowiedni dobór kolorów. Poniżej opisze parę inspiracji na kolory ścian.
Wiodący producenci farb jak Śnieżka czy Dulux mają opracowane palety, które pozwalają wybrać odpowiedni dla nas kolor. Aby jednak tego dokonać trzeba zacząć od poznania koła barw. Koło barw jest graficznym wzorem pokazującym, jak należy stosować barwy.

Po jednej stronie koła znajdują się barwy ciepłe, po drugiej zimne. Ogólnie sprawa wygląda tak, że barw nie powinno być za wiele. Trzy kolory w pomieszczeniu to maksimum.
Ich dobór powinien być podyktowany zdrowym rozsądkiem. Są pewne zasady, które sprawdzają się w większości wypadków. Wystarczy zatem zrozumieć pewne podstawowe prawdy, aby nie narazić się na totalnie niezadowalający efekt.
Zatem – jeżeli łączymy barwy, to róbmy to w taki sposób aby się nie „gryzły”. Połączenie kolorów z przeciwległych krańców koła barw daje efekt krzykliwy, który może nawet komuś się spodobać, ale w większości wypadków będzie drażnił zwłaszcza, jeżeli będziemy przebywać w pokoju przez dłuższy czas. Zwłaszcza, jeżeli wybierzemy odcienie o dużym nasyceniu.
Zasadniczo nasycenie kolorów ścian powinno być umiarkowane. Na dużej powierzchni barwy prezentują się znacznie lepiej, jeżeli mają pastelowe odcienie, gdyż duża ściana zawsze sprawi, że będą mocniejsze i niewiele brakuje, żeby zaczęły przytłaczać.
Jednakże nie jest powiedziane, że wszystkie kolory w pomieszczeniu muszą być do siebie zbliżone i pochodzące z sąsiednich pól na kole barw. Popularne i dające dobry efekt jest rozwiązanie polegające na połączeniu barw znajdujących się na kątach trójkąta równobocznego umieszczonego w środku koła barw.
Przygotowując się do malowania, warto zwrócić uwagę na oświetlenie w pomieszczeniu i jego wielkość. Jak już wspomniałem – małe próbki nie zawsze, a wręcz bardzo rzadko oddają efekt, osiągany na całej ścianie. Dlatego też warto pokusić się o zakupienie małych próbek farb i pomalowanie fragmentu ściany. Po zobaczeniu, jak kolor wygląda na ścianie znacznie łatwiej możemy podjąć decyzję. Koszt finansowy takich próbników to kwoty rzędu kilku złotych, ale musimy się wówczas liczyć z kosztem pracy i kosztem czasowym.
Warto przypomnieć sobie ogólne zasady dobierania kolorów przed przystąpieniem do remontu. Dopiero po przyswojeniu sobie tej wiedzy można zająć się wyborem producenta i konkretnego odcienia. O paletach poszczególnych producentów napiszę w kolejnym artykule.


Tagi:

Kategorie:,