Co powinniśmy wiedzieć, przed remontem łazienki

Największe pole do popisu przy aranżacji łazienki mamy, gdy jest to ona duża. Pozwala wówczas na niesamowitą zabawę formą i stosowanie zróżnicowanych rozwiązań. W małej łazience możliwości jest mniej, ale również można je dobrze wykorzystać.

Przy remoncie dużej łazienki warto podkreślać jej przestrzeń i monumentalizm. Ów monumentalizm buduje się poprzez duże wanny i umywalki. Ogólnie rzecz biorąc poprzez ceramikę sanitarną dużych rozmiarów. Kafelki również powinny być duże, a duża powierzchnia ścian i podłogi pozwoli na zabawę z kolorem owych kafelków. Możemy nawet pokusić się o złożenie swego rodzaju mozaiki składającej się z pomieszanych kafelków różnych kształtów i kolorów. Warto także wykorzystać tę przestrzeń przy okazji montowania kaloryfera. Ogromny pionowy grzejnik na całą wysokość pomieszczenia jest niezwykle sugestywny, a przy tym ma znacznie większą moc niźli mniejsze grzejniki.

Gdy miejsca jest mniej…

Jeżeli jednak do wyremontowania jest wyłącznie bardzo mała łazienka, to projekty siłą rzeczy będą ograniczane przez dostępną powierzchnię. Wiele osób poleca tutaj stosowanie małych wersji standardowych sprzętów. Ja jednak jestem zdania, że takie nagromadzenie mikrych wersji zwykłych urządzeń potęguje wrażenie ciasnoty. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest dążenie do usunięcia zbędnych urządzeń, a te które są niech będą duże i sprawiają wrażenie, że nawet nasza mała powierzchnia jest wielka i monumentalna.

Podstawą będzie tutaj rozsądne rozmieszczenie urządzeń. Wszelkie szafki niech znajdują się w takich miejscach, by nie zagradzały przestrzeni – jeżeli wiszące – to umieśćmy je nad spłuczką, stojące – pod umywalką, lustro – na froncie szafek wiszących, najlepiej blisko rogu. Te zabiegi optycznie powiększą nasza łazienkę i sprawią, że nawet wobec braku dużej ilości miejsca, będziemy się w niej sprawnie poruszać i bez przeszkód wykonywać codzienne czynności.

Tu także polecam kafelki duże, a przy tym jasne, bez wyrazistych wzorów i deseni. Im mniejsze i posiadające więcej wzorów, tym większe wrażenie przytłoczenia wywołują. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na odwrotną drogę, czyli wykładanie łazienki kafelkami jak największymi i jak najjaśniejszymi, wówczas łazienka zyska nieco więcej optycznej przestrzeni. Mało tego wybierajmy kafelki, które są jak najbardziej szkliwione i polerowane. Obijając będą dodawały światła, a większa ilość światła również wiąże się z wrażeniem większej przestrzeni.

Oczywiście same kafelki nie generują światła, dlatego trzeba też pomyśleć o takim, które wygładzi kąty i sprawi wrażenie gładkości. Najlepsze do tego będzie jasne, chłodne, rozproszone światło. Taśmy ledowe lub światło wychodzące z sufitu podwieszanego.

Oczywiście nie jest obowiązkiem rezygnowanie z oświetlenia punktowego. Lampka przymocowana do ściany przy lustrze jest jak najbardziej mile widzianym obiektem. Po pierwsze – jest to rozwiązanie praktyczne przy robieniu makijażu lub goleniu się, po drugie – każde dodatkowe źródło światła jest… Dodatkowym źródłem światła. A – jak już wspominałem – większa ilość światła optycznie powiększa przestrzeń. Jednocześnie nie możemy przesadzać w tych źródłach światła, bo zbyt wiele lamp, lub nawet nie duża ich ilość, ale wielkość, przez którą zajmą sporo miejsca w pomieszczeniu, również sprawi wrażenie ciasnoty i bałaganu.
Zrezygnować zatem możemy już na starcie z wielkich żyrandoli. Jest to zresztą dalece niekorzystne w każdym pomieszczeniu, które nie ma wysokiego sufitu.

Po raz kolejny zwrócę też uwagę na konieczność wyboru pomiędzy kabiną prysznicową i wanną. Szerzej ten temat był już poruszany na blogu, ale ogólnie rzecz biorąc, to pod większością względów wygrywa jednak prysznic.

Jeżeli nie chcemy, żeby dążąc do jasnych barw i osiągnięcia przestrzeni nasza łazienka zaczęła sprawiać wrażenie sterylnej, możemy wzbogacić ją dyskretnymi, ale wyrazistymi dodatkami. Na przykład powieszony na ścianie mały obraz doda charakteru, jednocześnie nie zaciemniając wnętrza.

To są fakty, które powinniśmy znać przystępując do remontu łazienki. Jednakże szczegóły aranżacyjne będziemy jeszcze musieli dograć urządzając ją według własnego pomysłu lub koncepcji dekoratora.


Tagi:

Kategorie:,