Aranżacja wnętrz – urok surowego drewna

Naturalne, surowe drewno na stałe wpisało się w klimat skandynawskiego stylu tak modnego od kilku sezonów. Aranżacja wnętrz jasnym, naturalnym drewnem  niewątpliwie nada im ciepła i niezwykłego uroku.

Drewno to jeden z najpiękniejszych materiałów jakie podarowała nam natura. Projektanci i designerzy prześcigają się w pomysłach na jego wykorzystanie. Po metalu i plastiku odkrywają je zupełnie na nowo. Jest uniwersalne, proste, znajduje swoje zastosowanie niemal wszędzie. Spotkamy je w pomieszczeniach nowoczesnych jak i tradycyjnych. Najlepsze jest te nieobrobione, surowe, z wieloma sękami i chropowatą strukturą, jak najbardziej sięgające natury. Im jaśniejsze tym lepsze, bo jasny to przestrzeń, ciepło i klimat.

Na obecnym rynku jest wiele dostępnych narzędzi, które podpowiedzą jak wykorzystać ten dar natury, wskażą co zrobić, aby aranżacja wnętrz była łatwa, prosta i niebywale przyjemna.  Za pomocą programu do wizualizacji wnętrz, czy też programu do tworzenia wnętrz online samemu w domowym zaciszu można stworzyć wymarzone pomieszczenie. Pomieszczenie takie, które będzie spełniało najśmielsze nasze oczekiwania.

Jakie połączenie lubi drewno?

Najlepiej sprawdza się w zestawie z tkaninami i materiałami. Pasuje do niego len, bawełna i juta. Przy czym jeśli drewno jest np. sosnowe czyli jasne, świetnym rozwiązaniem dla ożywienia go,  będą materiały w soczystych kolorach albo w kolorach ziemi np. czerwony, zielony, odcienie beżu , brązu i bieli. Doskonale sprawdzą się ostatnio bardzo modne wszelkiego rodzaju szarości, od jasnego, aż po grafit. Dodatki typu wiklinowe kosze,  przeróżne doniczki, osłonki na kwiaty, abażury, siedziska z plecionki są jak najbardziej mile widziane w drewnianym wnętrzu. Oczywiście drewno nie musi kojarzyć się z ciężkimi, masywnymi przedmiotami dlatego, też dobrym rozwiązaniem będą lekkie, praktyczne konstrukcje bez szuflad, w których przestrzeń mogą wypełnić ozdobne kolorowe lub naturalne wiklinowe pudełka.

Jak czyścić?

Surowe drewno nie lubi wody, gdyż pęcznieje pod jej wpływem, dlatego czyścimy je na sucho. Miękką tkaniną, delikatnie zwilżoną łagodnym środkiem do czyszczenia drewna. Wszelkie nieobrobione, drewniane meble warto zabezpieczyć. Do tego celu przeznaczone są środki do konserwacji typu: bejca czy wosk. Dzięki nim drewno będzie trwalsze i posłuży nam przez wiele lat. Ostatnio bardzo popularne stało się olejowanie mebli. Olej głęboko wnika w w strukturę drewna, skutecznie też chroni przed promieniowaniem UV i zawilgotnieniem. Co ważne olejowanie sprawia, że jasne meble nie ciemnieją i nie blakną oraz znacznie wolniej osadza się na nich kurz.


Tagi:

Kategorie: