Wzmacnianie stropu na poddaszu

Gdy stajemy przed zadaniem, jakim jest aranżowanie wnętrz poddasza, bardzo często kreśli się przed nami zupełnie inne zadanie. Zadanie, bez którego nawet nie powinniśmy ruszać z myśleniem o aranżacji. Mam na myśli wzmocnienie stropu.

Wzmocnienie stropu nie jest konieczne zawsze, ale w ogromnej większości przypadków. Wynika to z kwestii konstrukcyjnych. Otóż sam strop poddasza rzadko planowany jest jako przestrzeń użytkowa. W związku z tym belki tworzące go, oparte są na na belkach tworzących więźbę dachową. Na owych belkach bywa przykręcona jedynie płyta z materiału drewnopochodnego i na tym kończy się konstrukcja. Jak łatwo się domyślić ma to zdecydowanie za małą nośność i próby aranżacji wnętrza na takim stropie są niemożliwe.

Drewniany strop musi być wytrzymały

To, że strop jest wykonany z drewna, samo w sobie nie jest jeszcze niczym złym. W wielu domach murowanych znaleźć stropy drewniane. Zresztą rodzaje stropów opisywałem już wiele wpisów temu. Niemniej strop na którym postawić chcemy podłogę pomieszczenia użytkowego musi być wytrzymały niezależnie od rodzaju tegoż. Zatem – jak już pisałem – drewniany strop musi się składać z solidnych drewnianych belek umocowanych na ścianach nośnych, nie zaś na jątkach będących częścią konstrukcji podtrzymującej dach. Ponadto raczej nie obędzie się bez słupów i kolumn, gdyż warstwa podkładu podłogowego oraz posadzka stanowią poważne obciążenie.
Pamiętać też należy o obciążeniu punktowym, które stanowią słupy. Może to mieć znaczące oddziaływanie na strop znajdujący się poniżej dlatego wzmocnienie stropu poddasza należy planować z wyprzedzeniem, by w miarę potrzeby umieścić słupy lub kolumny również na niższych piętrach. Musi to być poparte obliczeniami.

Do belek możemy przymocować płytę drewnopochodną, która rozłoży ciężar podkładu podłogowego. Natomiast między belkami konieczne jest rozłożenie wełny mineralnej, która zapewni wyciszenie.

Jak widać – w przypadku stropu drewnianego konieczna jest duża ilość obliczeń. Nie będziemy ich w stanie zrobić samodzielnie, jeżeli nie jesteśmy konstruktorami. Możemy wiele rzeczy wykonać sami, jeżeli dobrze czujemy się w remontach i budowlance, ale nie można ryzykować zawalenia się stropu i wykonywać prac nie popartych obliczeniami.

Jednakże nie mniej obliczeń czeka nas, gdy mamy strop żelbetonowy. W jego wypadku wzmocnienie również musi być poprzedzone obliczeniami mającymi za zadanie sprawdzić wytrzymałość. Po tych zabiegach przychodzi nam wykonać wzmocnienie.

Aby wzmocnić strop żelbetonowy najczęściej używa się zbrojonych warstw betonu lub taśmy z włókna węglowego podklejanej od spodu. Jeżeli konstruktor uzna, że wzmocniony strop stanowi zbyt duże obciążenie, warto dodać dodatkowe belki – również oparte na ścianach nośnych, by dodatkowo wzmocnić strop. Sam podkład podłogowy będzie zawsze stanowił duże obciążenie sumaryczne – mimo pozornie małej grubości.

Jak dotrzeć na górę?

Kolejną kwestią są schody prowadzące na poddasze. Nawet jeżeli są one gotowe, to nierzadko chcemy, aby aranżacja wnętrz była nieco inna, a same schody zmodyfikowane. Jeżeli naszym celem jest stworzyć lub zmienić otwór na schody w stropie, wówczas musimy to zaplanować na samym początku. Nie możemy wykuć sobie dziury w dowolnym momencie. Jej miejsce jest podyktowane rozkładem ciężkości i zabezpieczeniami całego stropu. Jeżeli po zrobieniu gotowego stropu i położeniu podkładu podłogowego będziemy chcieli się zabrać za wycięcie otworu na schody, to znalezienie odpowiedniego miejsca (przy uwzględnieniu bezpieczeństwa) będzie prawie niemożliwe. Znacznie lepiej ustalić to jeszcze przed rozpoczęciem pracy i dopasować konstrukcję także w tym aspekcie.

W tym wypadku także potrzebny będzie konstruktor, który weźmie pod uwagę wszystkie aspekty naszego stropu. Niestety umacnianie stropu poddasza, to zadanie z którym wiąże się duże ryzyko. Po pierwsze wymaga znajomości tematu i uwzględnienia dużej ilości zmiennych, przez co nie da się zrobić wszystkiego „na oko”.
Do tego zaniedbanie może mieć katastrofalne skutki, jakim jest na przykład zawalenie się stropu.

 


Tagi:

Kategorie:,