Gaz płynny czy ziemny?| proekologiczne rozwiązania dla domu

W kategorii Proekologiczne instalacje


Gaz płynny czy ziemny?| proekologiczne rozwiązania dla domu

To jedne z pierwszych pytań jakie zadają sobie właściciele domów jednorodzinnych.

Przy wyborze ogrzewania należy przeanalizować kilka kwestii, ponieważ konsekwencje wyboru będą odczuwalne przez kilka następnych lat. Głównie te finansowe.

Główny punkt to oszacowanie kosztów ogrzewania domu, a więc sprawdzenie ceny nośnika energii. Nie możemy też skupiać uwagi tylko i wyłącznie na finansach, bo równie ważny jest rodzaj paliwa i możliwość jego instalacji. Do tego dochodzi komfort obsługi urządzenia dostarczającego ciepło jak również wpływ energii na środowisko. A proekologiczne rozwiązania dla domu do tanich nie należą.

Zatem jeśli nie możemy czerpać energii z sieci elektrociepłowniczej warto przemyśleć sprawę paliwa gazowego. Nie jest ono tanie, ale ma wiele zalet, a mianowicie: Kotły gazowe nie są drogie, cieszą się dużą popularnością, dla instalujących taki typ ogrzewania temat jest znany, więc nie ma problemów z montażem i ewentualną konserwacją urządzenia. Co więcej kotły gazowe są niemal bezawaryjne, wyposażone w wiele dodatkowych zabezpieczeń. Nie ma tez możliwości żeby paliwo w kotle się wypaliło, a dom się wychłodził. Ponadto spalanie nie wydziela wielkich ilości zanieczyszczeń, nie ma sadzy i popiołu, więc jest czysto. Co ważne kocioł gazowy daje nam wolność w takim sensie, że po uruchomieniu możemy wyjść z domu i w zasadzie o nim nie myśleć.

Gaz ziemny daje nam tą gwarancję, że dostawa paliwa dostarczana jest rurociągami i trwa nieprzerwanie jednak trzeba mieć pewność, że w pobliżu domu jest siec gazowa. Przykładowy koszt ogrzewania ponad 100 mkw domu to około 3 tysiące za rok., przy czym gaz ten służy do ogrzania domu, gotowania i podgrzania ciepłej wody.

Gaz płynny natomiast dostarczany jest cysternami do zbiornika, który właściciel montuje przy domu. Można go umieścić na działce lub zakopać w ziemię. Instalacja zbiornikowa z przyłączem to koszt kilku tysięcy złotych, a co istotne uzupełnia się go raz lub dwa razy w ciągu jednego roku w zależności od sporządzonej umowy. Niestety koszty związane z ogrzewaniem tym gazem przewyższają niemal dwukrotnie koszty ogrzewania gazem ziemnym.

A może postawić na węgiel, któremu stanowcze NIE mówią ekolodzy, albo biopaliwa? Warto zastanowić się nad drewnem, które emituje kilka razy mniej dwutlenku węgla niż węgiel. Decyzja należy do Was.


Szukaj porad


Kategorie porad

Wybierz kategorię która Ciebie interesuje i zapoznaj się z poradami.


kalkulatory ekologiczne

Potrzebujesz porady?

Użyj kalkulatorówa aby dowiedzieć się jakie źródło odnawialnej energii będzie najwydajniejsze w Twoim rejonie!

Kocioł na biomasę

Kolektor słoneczny

Pompa ciepła

Elektrownia wiatrowa

Ogniwo fotowoltaiczne

Termomodernizacja

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuję