Mieszkanie w stylu EKO | rozwiązania proekologiczne dla domu

W kategorii Budownictwo energooszczędne


Mieszkanie w stylu EKO | rozwiązania proekologiczne dla domu

Ostatnie lata pokazują, że bardziej zwracamy uwagę na to by żyć w zgodzie z ekologią. Coraz częściej też szukamy mieszkań, które budowane są pod względem ekologicznym, czyli szukamy takich, które pochłaniają mniej energii. Jeśli nie możemy kupić lub wybudować nowego mieszkania musimy niestety być przygotowani na pewne niedogodności, a co się z tym wiąże pewne kompromisy, na które musimy się zgodzić.

Kupując mieszkanie czy to stare czy nowe, warto sporządzić listę zapytań, by sprawdzić na ile ekologiczne jest lokum, które chcemy nabyć.

Po pierwsze pytajmy o wydajność energetyczną. Ważne jest tu świadectwo energetyczne, w którym zawarte są informacje na temat zużycia energii w budynku. Trzeba tez zasięgnąć informacji czy dane umieszczone w świadectwie są zgodne z wymaganiami ekologicznymi i zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. W świadectwie powinien znaleźć się zapis o zaleceniach modernizacyjnych, jest to ważna kwestia, która pozwoli na lepsze wykorzystanie energii.

Po drugie izolacja cieplna. Należy dowiedzieć się czy budynek w ogóle takową posiada, a jeśli tak, to z jakich materiałów została wykonana. Nie możemy zapomnieć o oknach. Najlepsze będą z podwójnymi, a nawet potrójnymi szybami.

Po trzecie ogrzewanie. Dobrze żeby było nowoczesne, energooszczędne i przyjazne dla środowiska.

Najbardziej ekologicznym wydaje się być ogrzewanie solarne, które pobiera energię z kolektorów słonecznych jednak w starych budynkach raczej tego nie uświadczymy, a w nowych zdarza się to bardzo rzadko, gdyż deweloper raczej nie stosuje takich rozwiązań. Bardziej idą w stronę montażu pomp ciepła i instalacji geotermicznych. Co nie oznacza, że mieszkań z ogrzewaniem elektrycznym nie znajdziemy. Takowe są i mogą być ekologiczne przy takim typie ogrzewanie ale warunek jest taki, że prąd pozyskiwany jest ze źródeł odnawialnych. Koszty jednak są bardzo różne.

Po czwarte woda. Ci, którzy żyją ekologicznie nie zapomną i o tej kwestii, bo mieszkanie w stylu Eko powinno mieć system optymalnego wykorzystania wody.

Po piąte materiały budowlane. Jeśli chcemy mieć mieszkanie Eko od a – z to warto dopytać o materiały, z których budynek powstał. Czy wykorzystane były naturalne materiały budowlane np. drewno, czy cegła, a może kamień. Czy na podłodze mamy parkiet czy linoleum. Jakie farby wykorzystano do wykończenia wnętrz.

Jeśli decydujemy się na zakup w starym budownictwie to niestety ale musimy liczyć się z tym, że takowe mieszkanie wielu z tych wyżej wymienionych cech nie posiada. Wręcz przeciwnie o ile ktoś wcześniej przeprowadził remont i jakaś część jest zrobiona Ekologicznie, to już reszta niekoniecznie. Zwykle stare budynki mają substancje szkodliwe jak polichlorowane bifenyle, czy toksyczne środki ochrony drewna oraz biocydy, które czasem stosuje się w nowszych budowlach.

Reasumując: zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, a bardzo zależy nam na tym zbudowanym metodą ekologiczną, warto poświęcić trochę uwagi i zasięgnąć głębszych informacji o jego budowie. Będziemy mieli pewność, że wybraliśmy takie, które nam odpowiada i będziemy w nim żyli w 100% ekologicznie i w zgodzie z naturą.

 


Pomocna baza firm i fachowców

Poniżej przedstawiamy Ci tych, którzy moga Ci pomóc w realizacji róznego rodzaju zadań, aby Twój dom był tani oraz ekologiczny.

Logo GS Energia

GS Energia

GS ENERGIA wprowadza budynki w nowy wymiar oszczędności poprzez...

Szukaj porad


Kategorie porad

Wybierz kategorię która Ciebie interesuje i zapoznaj się z poradami.


kalkulatory ekologiczne

Potrzebujesz porady?

Użyj kalkulatorówa aby dowiedzieć się jakie źródło odnawialnej energii będzie najwydajniejsze w Twoim rejonie!

Kocioł na biomasę

Kolektor słoneczny

Pompa ciepła

Elektrownia wiatrowa

Ogniwo fotowoltaiczne

Termomodernizacja

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuję