Biokominek – wady i zalety | proekologiczne rozwiązania dla domu

W kategorii Proekologiczne instalacje


Biokominek – wady i zalety | proekologiczne rozwiązania dla domu

Ekologia na stałe wpisała się w życie każdego z nas. Coraz częściej wybieramy proekologiczne rozwiązania dla domu, gdyż wynika to z troski o środowisko naturalne. Okres jesienno - zimowy to niewątpliwie czas, w którym baczną uwagę zwracamy na to czym ogrzewamy i dogrzewamy nasze pomieszczenia i coraz częściej marzymy o posiadaniu kominka. Szukamy w nim bowiem nie tylko dekoracji dla domu, ale również czynników, które sprawią, że poczujemy ciepło, relaks i błogą ciszę.

Świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na kominek z prawdziwego zdarzenia są biokominki. Ich obudowa zależy od modelu, ale najczęściej w sklepach pojawiają się z metalową obudową, kamienną, szklaną, ceramiczną, a nawet drewnianą.

Poznajcie wady i zalety tego urządzenia.

Główną zaletą biokominków jest to, że każdy może go mieć. Można wieszać je na ścianie, ale dostępne są również w wersji stojącej na podłodze. Możemy go umieścić w dowolnie wybranym przez nas miejscu i cieszyć się nim do woli. Co więcej pasuje nie tylko w salonie, ale również w sypialni, łazience, a nawet patio. Biopaliwo stosowane do biokominków jest przyjazne dla środowiska, ponieważ ma bezdymne spalanie. Podczas spalania nie tylko nie mamy dymu w pomieszczeniu, ale również sadzy i popiołu, zatem czystość na 5+. Ważne jest tez to, ze 100 % ciepła pozostaje w pomieszczeniu, gdzie w tradycyjnym kominkowym ogrzewaniu ucieka ono w ok. 60 % w komin. Biokominek ma „ mobilny charakter „ zatem po okresie jesienno - zimowym możemy go po prostu schować, gdy stwierdzimy, że na lato go nie chcemy.

A wady?

W zasadzie niewielkie i nie każdy nazwałby to wadą, a jednak może być to dość uciążliwe. Chodzi mianowicie o częste wietrzenie pomieszczenia, w którym się znajduje, ponieważ biopaliwo pomimo że bezdymne, wytwarza parę wodną z dwutlenkiem węgla. Druga wada to taka, że samym biokominkiem nie ogrzejemy pomieszczenia, gdyż posiada małą moc grzewczą i służy on głównie do jego dogrzania i jako element dekoracyjny, zatem musimy mieć też inne źródło ciepła. W dalszej kolejności jest cena biopaliwa. To niestety koszt ok. 15-20 zł za 1 litr, który spali się w przeciągu 2 godzin.

 


Szukaj porad


Kategorie porad

Wybierz kategorię która Ciebie interesuje i zapoznaj się z poradami.


kalkulatory ekologiczne

Potrzebujesz porady?

Użyj kalkulatorówa aby dowiedzieć się jakie źródło odnawialnej energii będzie najwydajniejsze w Twoim rejonie!

Kocioł na biomasę

Kolektor słoneczny

Pompa ciepła

Elektrownia wiatrowa

Ogniwo fotowoltaiczne

Termomodernizacja

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuję