Dom ekologiczny – co warto wiedzieć | rozwiązania proekologiczne dla domu

W kategorii Budownictwo energooszczędne


  Dom ekologiczny – co warto wiedzieć  | rozwiązania proekologiczne dla domu

Ostatnie lata pokazały, że częściej niż dotychczas zwracamy uwagę na to, by ekologicznie żyć.

Bacznie przyglądamy się produktom, które spożywamy każdego dnia, zwracamy uwagę na materiały, z których zrobione są nasze ubrania, wreszcie poszukujemy domów i mieszkań, które są zbudowane w sposób ekologiczny i energooszczędny.

Dlaczego zatem warto stawiać na takie domy, ile to kosztuje i co warto o nich wiedzieć.

Chociaż w krajach europejskich budowanie eko domów należy do standardów i na stałe wpisało się w budownictwo, to w Polsce dopiero od niedawna stało się to modne. Dlaczego? Prawdopodobnie panuje opinia, że budownictwo energooszczędne jest bardzo drogie, stąd deweloperzy nie bardzo chcą angażować się w takie inwestycje.

Dom ekologiczny musi spełniać pewne warunki, by mógł nosić miano domu eko. To nie tylko inwestycja w materiały, z których zostanie zbudowany, to również budowa w taki sposób, aby dom w trakcie korzystania z niego zużywał jak najmniejszą ilość energii.

Nowe technologie budowlane i grzewcze kładą duży nacisk na ekologię co pozwala na minimalistyczne straty ciepła. Zanim jednak ochronimy środowisko i zyskamy na oszczędzaniu musimy wiedzieć, że niektóre proekologiczne rozwiązania dla domu słono kosztują.

Z jakich materiałów budować?

Z takich, przy których uzyskiwaniu czy też produkcji nie jest emitowana do atmosfery duża ilość dwutlenku węgla i siarki, dlatego zaleca się użycie takich surowców jak glina, cegła i kamień. W niektórych krajach do budowy domów ekologicznych używa się podkładów kolejowych jako budulca i starych łupków do pokrywania dachów. Łupki są naturalną skałą osadową, którą od setek lat wykorzystuje się w budownictwie i co najważniejsze w przygotowanie gotowych elementów zużywa się małą ilość energii co znacznie przysłuży się środowisku. Surowiec typu cegła z rozbiórki również nadaje się do użycia.

W budowie domu ważna jest też jego izolacja. Powinna być szczelna, nieprzepuszczająca powietrza, dzięki czemu nie będzie trzeba zużywać dużych zasobów energii.

W budowie eko domu warto zastanowić się nad wykorzystaniem energii odnawialnej, dlatego warto wykorzystać niektóre ekologiczne systemy takie jak: przydomowa elektrownia wiatrowa, system wentylacji nawiewno – wywiewnej, kolektory słoneczne, kominki z wkładem grzewczym i dystrybucją powietrza, kocioł na paliwa odnawialne, czy też gruntowny wymiennik ciepła.

Zatem dom zbudowany według zasad eko z wymogami dbałości o środowisko zużyje dużo mniej energii i będzie przyjazny dla środowiska bardziej niż ten zbudowany tradycyjną metodą.

 

 

 

 

 

 


Pomocna baza firm i fachowców

Poniżej przedstawiamy Ci tych, którzy moga Ci pomóc w realizacji róznego rodzaju zadań, aby Twój dom był tani oraz ekologiczny.

Logo GS Energia

GS Energia

GS ENERGIA wprowadza budynki w nowy wymiar oszczędności poprzez...

Szukaj porad


Kategorie porad

Wybierz kategorię która Ciebie interesuje i zapoznaj się z poradami.


kalkulatory ekologiczne

Potrzebujesz porady?

Użyj kalkulatorówa aby dowiedzieć się jakie źródło odnawialnej energii będzie najwydajniejsze w Twoim rejonie!

Kocioł na biomasę

Kolektor słoneczny

Pompa ciepła

Elektrownia wiatrowa

Ogniwo fotowoltaiczne

Termomodernizacja

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuję