Eko drewno – rozwiązania proekologiczne dla domu

W kategorii Budownictwo energooszczędne


Eko drewno – rozwiązania proekologiczne dla domu

Surowe drewno na stałe wpisało się w modny od długiego czasu skandynawski styl urządzania wnętrz. Przyjazne dla ludzi, przyjazne dla środowiska, przyjemne w dotyku, nadaje ciepło i przede wszystkim naturalne. Wystarczy kilka prostych słów, żeby określić i wyróżnić jego cechy. Przygotowaliśmy kilka wskazówek jak za pomocą ekologicznego drewna nie tylko urządzić ciepły kąt, ale również zadbać o środowisko.

Ostatnimi czasy wszystko co naturalne i posiada nazwę Eko stało się niezwykle trendy. Nie tylko baczniej zaczynamy przyglądać się temu co spożywamy, ale również co nosimy i jak urządzamy nasze mieszkania. Przy urządzaniu, wielu z nas szuka takich materiałów, aby nie tylko ładnie wyglądały, ale też żeby były przyjazne środowisku. Zwracamy uwagę z jakiego materiału wykonane są meble i inne potrzebne w domu rzeczy. Możliwości wyboru mamy niemal nieograniczenie wiele. Szkło, tworzywo, metal i nigdy nie wychodzące z mody drewno. Statystyki pokazują, że wiele osób najchętniej kupowałoby drewno i jego wyroby z ekologicznych gospodarstw leśnych. Drewno bowiem jest najbardziej ekologicznym surowcem do aranżacji wnętrz, ponieważ drzewa można posadzić ponownie, a co ważniejsze pozyskane z nich drewno można przetworzyć bez szkody dla naszego środowiska.

Eko Drewno - rozwiązania proekologiczne dla domu.

Niewiele osób wie, że produkcja mebli ekologicznych sięga lat 80-tych poprzedniego wieku. Wtedy to właśnie ich producenci używali tylko i wyłącznie naturalnego, czystego surowca z deklaracją nie wytwarzania podczas produkcji większych ilości dwutlenku węgla niż drzewo mogłoby samo pochłonąć w całym swoim życiu. Takie meble zwykle kojarzone były z ciężkim, wiejskim wręcz wystrojem, jednak dzisiaj meble cieszą się nowoczesnym, lekkim designem poszukiwanym na scenie międzynarodowej. Podczas eko produkcji, producenci zwracają szczególną uwagę, by drewno pochodziło z rejonu, w którym będą sprzedawane. Ma to na celu zmniejszeniu ilości energii podczas ich transportu. Nie jest jednak łatwo takie drewno dostać, być może ze względu na duże zapotrzebowanie tego materiału. Potwierdzeniem na to, ze drewno pochodzi z upraw zrównoważonych są różne znaki ekologiczne. Bio czy Eko nie jest jednak gwarancją na prawdziwość produktu. Najbardziej wiarygodnym znakiem wydaje się być certyfikat” Naturland”, który przyznawany jest producentom spełniającym określone warunki i podlegające ścisłym kontrolom. Dla niedowiarków polecamy skorzystanie z zasobów pobliskiego tartaku, gdzie przy okazji można zwiedzić las, z którego drewno pochodzi.

Egzotyka. Ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak do dzisiaj nie znaleziono pomysłu na zamiennik egzotycznego drewna. Do tego czy surowiec pochodzi z egzotycznego drzewa potrzebny jest certyfikat, w którym zawarte są informacje skąd drzewo pochodzi i czy np. wyroby były produkowane bez szkody dla środowiska. Do tego dochodzi długi transport, co również nie sprzyja naszej planecie. Niestety często jest tak, że drewno egzotyczne nie jest pozyskiwane w sposób ekologiczny, a certyfikaty są podrabiane, dlatego też warto zrezygnować z mebli i dodatków z drewna egzotycznego również z tego powodu, że dla jego pozyskania niszczy się lasy deszczowe.

 

 


Pomocna baza firm i fachowców

Poniżej przedstawiamy Ci tych, którzy moga Ci pomóc w realizacji róznego rodzaju zadań, aby Twój dom był tani oraz ekologiczny.

Logo GS Energia

GS Energia

GS ENERGIA wprowadza budynki w nowy wymiar oszczędności poprzez...

Szukaj porad


Kategorie porad

Wybierz kategorię która Ciebie interesuje i zapoznaj się z poradami.


kalkulatory ekologiczne

Potrzebujesz porady?

Użyj kalkulatorówa aby dowiedzieć się jakie źródło odnawialnej energii będzie najwydajniejsze w Twoim rejonie!

Kocioł na biomasę

Kolektor słoneczny

Pompa ciepła

Elektrownia wiatrowa

Ogniwo fotowoltaiczne

Termomodernizacja

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuję