Przemysłowa energia wiatrowa

W kategorii Oszczędzanie energii , Energia wiatrowa


Przemysłowa energia wiatrowa

Energia wiatrowa jest jedną z najwcześniej wykorzystywanych wśród wszystkich odnawialnych źródeł energii. Już wieki temu Holendrzy napędzali energią wiatru swoje tartaki.

Obecnie energia wiatrowa to nowoczesny przemysł, który przynosić może wiele pożytku i oszczędności, ale też budzi wiele kontrowersji. Wśród problemów wywoływanych wiatrakami pojawiają się takie kwestie jak:
- Szkoda dla krajobrazu (opinie są różne, ale generalnie raczej pola usiane turbinami wiatrowymi nie uchodzą za przyjemny widok)
- Hałas (wiatraki wywołują hałas, który w promieniu wielu kilometrów nie pozwala ludziom żyć.
- Zagrożenie dla ptaków (ptaki nierzadko zderzają się ze śmigłami, co oznacza dla nich śmierć, ponadto obecność wiatraków zaburza ich koncentrację)

Oczywiście jest też wiele pozytywnych aspektów istnienia wiatraków. Przede wszystkim bardzo dobrze sprawdzają się one jako źródła energii na odludzi, położonym daleko od cywilizacji, gdzie trudno jest podciągnąć elektryczność konwencjonalnymi metodami.

Poza tym, że wiatraki warto stawiać na terenach dalekich od konwencjonalnych elektrowni, należy też wybrać na nie odpowiednie miejsce pod względem warunków atmosferycznych. Wiadomo, że w zależności od kwestii geograficznych w różnych miejscach może wiatr wiać bardziej lub mniej. Niestety w Polsce zauważalna jest bardzo mała wietrzność. Jedynie kilka miejsc w naszym kraju nadaje się do tego, żeby instalować tam elektrownie wiatrowe.

W Niemczech jest nieco lepiej, ale nadal można powiedzieć, że Niemcy zawiedli się na energii wiatrowej, bo produkują w ten sposób zalewie jedną piątą tego, co oczekiwali.

Dodatkowo w Polsce jeszcze dochodzą przepisy prawne, które utrudniają znacząco postawienie nawet pojedynczej turbiny, nie mówiąc już o całych farmach wiatrowych składających się postawionych w małych odległościach wiatraków na dużej powierzchni.

Być może ma to swoje pozytywne skutki, ponieważ już teraz jest w Polsce wiele wiatraków, które tak naprawdę się marnują, bo postawione zostały tam, gdzie wiatru nie ma na tyle, żeby przynosiły zyski. Koszty ich instalacji i utrzymania są ogromne, a teren, który zajmują nie nadaje się ani pod uprawę, ani pod zabudowę, bo jest zajęty.


Pomocna baza firm i fachowców

Poniżej przedstawiamy Ci tych, którzy moga Ci pomóc w realizacji róznego rodzaju zadań, aby Twój dom był tani oraz ekologiczny.

Logo Pneumat System

Pneumat System

Polski lider pneumatyczny prowadzący sprzedaż pneumatyki i automatyki...

Logo PROTEKTOR

PROTEKTOR

Interesuje nas: - Energia słoneczna - Energia wiatrowa - Energia...

Logo BIOMA Odnawialne Źródła Energii

BIOMA Odnawialne Źródła Energii

Firma Bioma jest wydawcą portali branżowych eBiomasa.pl, OdnawialneŹródłaEnergii.pl...

Logo Deskon

Deskon

Firma Deskon zajmuje się szeroko pojętą analityką oraz optymalizacją...

Szukaj porad


Kategorie porad

Wybierz kategorię która Ciebie interesuje i zapoznaj się z poradami.


kalkulatory ekologiczne

Potrzebujesz porady?

Użyj kalkulatorówa aby dowiedzieć się jakie źródło odnawialnej energii będzie najwydajniejsze w Twoim rejonie!

Kocioł na biomasę

Kolektor słoneczny

Pompa ciepła

Elektrownia wiatrowa

Ogniwo fotowoltaiczne

Termomodernizacja

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuję